fbpx

Wymiana okien to nierzadko ostatnia rzecz, o której myślimy w trakcie remontu. Ich zużycie, mimo, że nie rzuca się w oczy, może być uwidocznione przez spadek funkcjonalności. Okazuje się bowiem, że nawet jeśli okno wygląda jeszcze całkiem nieźle, może stracić swoje właściwości izolacyjne.
Okna dobrej jakości służą nam przez długie lata, ale nic nie trwa wiecznie. Kiedy zatem należy je wymienić?

Po czym poznać, że okna nadają się do wymiany?

Nawet najlepszej jakości okna kiedyś kończą swój żywot. Okres ich użytkowania szacuje się na blisko 20 lat, jednak często już po dziesięciu latach stolarka okienna wymaga wymiany na nowszą. Jak zorientować się, że to ten czas?

Szczelność
Poczucie, że z mieszkania ucieka ciepło to pierwsza oznaka, że zbliża się czas na wymianę okien. Wyższe rachunki za ogrzewanie pomimo zimna w pomieszczeniu to odpowiedni moment na sprawdzenie szczelności. Prostym sposobem na sprawdzenie tego podejrzenia jest użycie dymiarki. W nieszczelnym oknie dym szybko odnajdzie szpary, a powietrze w pomieszczeniu się oczyści. To zatem odpowiedni moment, by rozejrzeć się za nową stolarką okienną. Wydatek w postaci wymiany okien zwróci się przez ograniczenie rachunków za uciekające wcześniej ciepło.

Hałas
Dobre okna pozwalają cieszyć się w mieszkaniu spokojem i ciszą, jednak co wtedy, gdy słyszymy nawet zwykłe rozmowy pomiędzy sąsiadami? Nieustanny hałas z ulicy to kolejny powód do sprawdzenia przydatności swoich okien. Sprawna stolarka okienna zachowuje wysokie parametry akustyczne, zatem nieodzowny hałas powinien być przyczyną do sprawdzenia natężenia dźwięku w pomieszczeniu. Do tego świetnie sprawdzi się decybelomierz i zaznajomienie z dopuszczanymi normami hałasu w dzień i w nocy.

Bezpieczeństwo
Okna są elementem odpowiadającym nie tylko za ciepło, ale również poczucie bezpieczeństwa. Wytrzymałe i solidne okna nie otworzą się same na skutek mocniejszego pchnięcia i stawiają mocny opór wobec podmuchów wiatru. Jeśli jednak uderzająca w okno piłka sprawia, że samo się otwiera, warto zainteresować się nowymi oknami, najlepiej antywłamaniowymi. Taki wybór pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wizyt niechcianych gości. Kiedy zatem należy wymienić okna na okna z odpowiednimi zabezpieczeniami? Odpowiedź jest jedna. Najszybciej, jak to możliwe!

Nowe technologie
Podążanie za trendami to nie tylko moda. Nowoczesne budownictwo pozwala na wprowadzanie do swojego wnętrza nutkę technologii i bycia SMART. Wymiana okien na okna SMART pozwala m.in. na sterowanie nimi z poziomu aplikacji. Wyjazd na wakacje i dziwne wrażenie, że zostawiliśmy uchylone okno? Teraz to nie problem. Nowoczesnymi oknami można sterować z pracy, innego miasta czy kontynentu.
Kolejnym motywatorem do zmiany okien są różnego rodzaju programy ekologiczne, w ramach których można ubiegać się o dofinansowania. Słowo ekologia wpisało się już na stałe do codziennego słownika. Świadomość ekologiczna to motywacja do tego, aby standardowe okna PCV zamienić na okna nowej generacji, które pozwolą na spełnianie swojej funkcji.

Wygląd
O zużyciu okien świadczy też ich wygląd. Zniszczone ramy i szyby nie najlepiej prezentują się we wnętrzu domu. Niejednokrotnie zaburzają również harmonię elewacji budynku. Renowacja starych okien jest kosztownym procesem, dlatego bardziej opłacalne jest zazwyczaj kupno nowych. Bogata oferta pozwala na dobór takich systemów okiennych, które będą cieszyły nie tylko funkcjonalnością, ale i estetyką wykonania.

Kiedy okna nadają się do wymiany?

Rodzaje uszkodzeń okien

Wymiana okien jest również konieczna w sytuacjach nagłych i przy wadach widocznych gołym okiem. Co jest zatem przesłanką do ich wymiany?

Pęknięta szyba
Czasem wystarczy sekunda i nieostrożne uderzenie w okno, żeby mieć pretekst do jego wymiany. Bywa również i tak, że szyba wystawiona na działania niekorzystnych różnic temperatur pęka samoistnie, bez żadnej ingerencji. Wymiana całego pakietu szybowego w oknie to jedyne co w tej sytuacji można zrobić. Jeżeli jednak zakup nowych okien jest przed nami, a wiemy, że szyby będą wystawione na ekstremalne warunki pogodowe, śmiało możemy sięgnąć po okna z szybami hartowanymi. Cechują się one bowiem wysoką odpornością na nagłe zmiany temperatury.

Uszkodzenia mechaniczne
Nieprawidłowy montaż to jedna z najczęstszych przyczyn usterek i kłopotów z systemami okiennymi. Błędy popełniane podczas mocowania skrzydeł czy ościeżnic mogą doprowadzić do zmniejszenia funkcjonalności okna. Uszkodzenia mechaniczne spowodowane zbyt intensywnym użytkowaniem to problem, który często powielany, może być powodem trwałych zmian. Warto mieć na uwadze, że okno, w którym nastąpiły nawet małe odkształcenia nie pracuje prawidłowo i wiąże się z koniecznością wymiany.

Rodzajów uszkodzeń okien jest nieskończenie wiele. O innych z nich można przeczytać w artykule pt. „Kiedy wezwać fachowców do naprawy okna?”.

Kiedy zabrać się za wymianę okien?

Wymiana okien jest zadaniem wymagającym sporych nakładów pracy i funduszy. Nie warto jednak zwlekać, ponieważ nieustanny rozwój technologii sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Okna dobrze jest wymieniać, gdy temperatura będzie oscylowała w okolicach 10oC. Ze względu na fakt, że okna zwykle wymieniamy na od kilku do kilkunastu lat, warto się pochylić nad odpowiednim wyborem. Wybrane okna powinny być dobrej jakości, a ich montaż solidny i dokładny. Drobne błędy dokonane przy wyborze i montażu okien mogą bowiem później drogo nas kosztować.

Kiedy okna nadają się do wymiany?