Wiele osób chcąc ochronić swój dom przed włamywaczami skupia się na zabezpieczeniu drzwi wejściowych. Tymczasem nawet najwyższej klasy zamki i wzmocnienia w drzwiach nie wystarczą, jeżeli złodziej wybierze okno jako sposób dostania się do naszego domu. Miejsce zamieszkania powinno być w kompleksowo chronione przed możliwością włamania. Jedną z najważniejszych kwestii jest zabezpieczenie okien. Aby temu zapobiec powinniśmy zadbać o ich wyposażenie w elementy zabezpieczające. W skuteczny sposób utrudniają one złodziejowi dostanie się do środka wnętrza domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zabezpieczyć okna przed włamaniem, zachęcamy do lektury.

Mechaniczne dodatki zabezpieczające okna

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na dobraniu okuć okiennych, które posiadają wysokie parametry antywłamaniowe. Posiadają one grzybki antywyważeniowe, znane również pod nazwą rolek antywyważeniowych. Elementy te montowane są na skrzydle okiennym i uniemożliwiają wyważenie całego skrzydła z futryny. Okno posiadające wystarczającą liczbę punktów z grzybkami staje się praktycznie w kwestii zabezpieczenia okien, jednocześnie są nie do sforsowania przy użyciu podstawowych narzędzi.

W zależności od poziomu ochrony okucia możemy podzielić na 6 klas – od okucia WK1 do WK6. Określenie WK to skrót od niemieckiego terminu Widerstandsklassen. Podział klas na WK znany także pod nazwą RC (ang. Resistance Class). Okno z parametrem WK1 powinno być niemożliwe do wyważenia przez niedoświadczonego złodzieja, który nie dysponuje specjalistycznymi narzędziami. W kolejnych klasach do WK4 czas oporu okna może wynieść do 5 minut. Powinno to zniechęcić do kontynuowania próby włamania przez początkującego włamywacza. Klasy wyższe od 4 do 6 zapewniają możliwość powstrzymania doświadczonych i dobrze przygotowanych złodziei. Takie okna określa się jako odporne na włamanie.

Elektroniczne zabezpieczenia okien

Innym sposobem zabezpieczenia oknamechanizmy elektroniczne, które w połączeniu z systemem alarmowym odstraszają włamywaczy. Idealnie w tym przypadku może sprawdzić się czujnik ROTO MVS, który kontroluje zamykanie i otwieranie okna. Czujnik ten zamontowany jest na okuciu i podłączony do systemu monitorującego. Po jego uruchomieniu zawiadomiony zostanie patrol policyjny lub firma ochroniarska, które mogą zainterweniować zanim włamywacz dostanie się do środka.

Źródło: Roto

Klamki antywłamaniowe

Klamki antywłamaniowe do okien stanowią również ważny aspekt zabezpieczenia przed włamaniami. Wbrew pozorom części okienne umieszczone po wewnętrznej stronie okna mogą dobrze sprawdzić się w powstrzymaniu włamywaczy i zwiększyć ochronę okna. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku klamki z zamykaniem na kluczyk lub ze specjalnym przyciskiem. Takie funkcjonalności posiada np. klamka RotoSwing Secustick. Ich zastosowanie zwiększa wytrzymałość i odporność okna podczas próby nacisku na okucia okienne.

Źródło: Roto

Zasuwnica do okna jako ochrona

Skuteczną ochronę przed włamaniem zapewni nam również zastosowanie zasuwnicy Outward Opening ROTO TSH. Wykorzystywana jest ona do okien otwieranych na zewnątrz. Dzięki zasuwnicy zwiększona jest szczelność oraz zabezpieczenie okna. Zasuwnica TSH-20 składa się z centralnej puszki oraz dwóch połączonych cięgien, całość tworzy przeciwbieżny mechanizm zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa. Górne cięgno w trakcie zamykania zaczyna unosić się do góry, natomiast dolne przemieszcza się w dół. Rolki ryglujące wsuwają się w zaczepy z obu stron.

Źródło: Roto

Roleta – pierwsza warstwa ochronna okna

Rolety zewnętrze pozwalają przede wszystkim sterować dostępem światła do pomieszczenia. Pomimo niezbyt dużej masy stanowią sposób na złodzieja w domu. Montując rolety możemy w łatwy sposób wydłużyć czas wtargnięcia do domu, co w niektórych przypadkach może być czynnikiem powodującym zaniechanie takiego działania. Uszkodzenie i pozbycie się rolet może wywołać dużo hałasu i wzbudzić zainteresowanie sąsiadów. Dzięki dużej dostępności i różnorodności rolet możemy wybrać takie, które wyróżniają się większą masywnością. Istnieje także możliwość podłączenia do nich systemu alarmowego.

Dobierają odpowiednie elementy i systemy zabezpieczające możemy znacząco utrudnić zadanie włamywaczom i poprawić własne bezpieczeństwo. Warto uwzględnić to przy wyborze okien. Dodatki zabezpieczające nie podnoszą znacząco ceny. W przypadku okien marki OKNA DEBOW grzybki antywłamaniowe oferowane są bez dopłaty w podstawowym standardzie. W doborze dodatkowych komponenty zabezpieczających pomagają nasi doświadczeni doradcy techniczni.