fbpx
Okres jesienno-zimowy to szczególnie ciężki czas nie tylko dla nas i naszego zdrowia, ale i dla zdrowia naszych okien. Konsekwencjami nieprzejmowania się takim stanem stolarki okiennej może być gromadząca się woda na parapetach, pleśń na oknach, jak również nasze alergie! Skąd zatem bierze się para na oknach i jak jej zaradzić?

Skąd się bierze parowanie okien?

Parowanie okien to naturalne zjawisko związane z wysoką wilgotnością i znacznymi różnicami pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz domu a temperaturą poza nim. Największe różnice pojawiają się w okresie jesienno-zimowym i to wtedy możemy zauważyć skraplającą się parę na naszych oknach. Może to być dość problematyczne, jeśli chcemy zachować czyste okna i utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz domu.

Parowanie okien to tak zwane pocenie się. To często spotykane zjawisko i wśród właścicieli okien uznawane wręcz za normalne i oczywiste. To zjawisko, które nie ma nic wspólnego ze złą jakością okien bądź złą ich kondycją. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska. Stykanie się ciepłego powietrza ze skrajnie niskim doprowadza do kondensacji i osadzania się na oknach skroplonego zamglenia. Najczęściej widać to w dolnych częściach szyb, na krawędziach i ramkach. Wszystko to z powodu bliskiej odległości od grzejników umieszczanych pod parapetami.

Istnieją dwie główne przyczyny pocenia się okien PCV:

 1. duży poziom wilgotności we wnętrzu,
 2. znaczna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem.

zaparowane okna - dlaczego okna parują

Utrzymaj wilgotność w ryzach

Okna parują przede wszystkim po dużych zmianach temperatur czy poziomu wilgotności. Najczęściej możemy to zauważyć w godzinach porannych, po nocnym obniżeniu temperatur. Inny moment to na przykład pora obiadowa czy czas kąpieli. Para ulatniająca się z garnków czy spod prysznica sprawia, że na pobliskich oknach w mgnieniu oka pojawiają się malutkie kropelki wody. Podczas czynności wywołujących pocenie się okien albo tuż po przebudzeniu warto zatem uchylić okna, by pozbyć się nadmiaru wilgoci z wnętrza domu. Jeśli tego nie zrobimy, para wodna skropli się i zacznie spływać, a w szparkach i szczelinach zacznie pojawiać się grzyb.

Wilgotność utrzymywana na poziomie od 40 do 50% stwarza odpowiednie warunki domowe. Gdy wzrośnie ona do poziomu 60%, na szybach pojawi się tafla kropelek. Aby uniknąć nadmiernego parowania okien, nadmiar wilgoci należy systematycznie odprowadzać. W jaki sposób?

Sposoby na zaparowane okna

W przypadku problemów z parowaniem okien warto rozważyć kilka opcji.

 1. Najprostszym sposobem jest wietrzenie pomieszczeń.
 2. Jeśli nie chcemy do wnętrza wprowadzać nadmiaru zimnego powietrza, a zatem wystawiać się na zwiększone koszty ogrzewania, można zadbać o odpowiedni system sztucznej wentylacji. W tym celu warto zainwestować w dobry wentylator, który pomoże utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie.
 3. Warto także rozważyć zastosowanie nawilżaczy powietrza, jeśli chcemy mieć stałą i kontrolowaną wilgotność w pomieszczeniu.
 4. Można również skorzystać z usług firmy świadczącej usługi oczyszczania powietrza, aby jeszcze lepiej utrzymać odpowiedni poziom wilgotności wewnątrz domu.
 5. Inwestycja w nawiewniki to kolejny sposób na zaparowane okna. Montaż nawiewników ciśnieniowych pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu temperatury bez wychładzania pomieszczeń. Wszystko dzięki zjawisku różnicy ciśnień i nawiewom uzależnionym od wilgotności.
 6. Na koniec trzeba obowiązkowo sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych – to także może pomóc w zapobieganiu pocenia się.

Problem parowania  okien wciąż nawraca pomimo odpowiednich parametrów wilgotności i optymalnej temperatury? Postaw na domowe sposoby!

 • pianka do golenia sprawi, że wypolerowane nią szyby nabiorą właściwości hydrofobowych i zaczną odpychać cząsteczki wody,
 • płyn do spryskiwaczy pomoże nie tylko wyczyścić okna, ale i ograniczyć zbieranie się pary,
 • gliceryna i spirytus zmieszane w proporcji 1:1 pozostawią na oknie warstwę ochronną, która nie pozwoli na osiadanie kropel.

Dlaczego okna w zimie są mokre i jak temu zapobiec?

Okna parują… w środku?

Istnieje przypadek, gdy osiadającej pary na oknach nie można bagatelizować. Taki moment jest wówczas, gdy para osiada pomiędzy szybami. Takie zjawisko sygnalizuje rozszczelnienie skrzydeł pakietu, co z kolei rzutuje na obniżenie właściwości termoizolacyjnych. Takiego zjawiska nie można bagatelizować! Okna, w których gromadzi się woda niezwłocznie powinny zostać wymienione na nowe!