Modne zasłony i firany są nie tylko dodatkiem do wnętrz ale również ważnym elementem dekoratorskim. Rok 2021 zaczynamy pod hasłem powrotu do natury i ekologii. Postawienie na minimalizm i naturalne materiały będzie królowało w nowym roku. Modne będą zasłony, narzuty, poduszki dekoracyjne z nadrukiem roślinnym oraz kwiatowym, które nie tylko ozdobią wszelkiego rodzaju tekstylia ale i ściany.

Minimalizm zawsze w modzie

W Internecie czy prasie można znaleźć wiele projektów architektonicznych, skupiających się na tzw. „otwarciu się na świat”. Chodzi w nich o to, by nie zasłaniać okien i mieć możliwość obserwacji tego, co dzieje się na zewnątrz domu. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na tego typu rozwiązania. Żyjąc w wielkich aglomeracjach czy nawet w wielopiętrowych budynkach, nie zawsze chcemy, by sąsiad zaglądał nam przez okno. Rozwiązaniem tego problemu są zasłony i firany, które skutecznie przysłonią nasze okna i ograniczą cudzy wzrok z ulicy czy przeciwnego mieszkania.

Delikatność, przezroczystość i biel to elementy przepisu na sukces każdej aranżacji wnętrz. Do kolorów delikatnych, które zagoszczą w naszych pomieszczeniach zalicza się beże, klasyczną biel czy kremy, które dadzą poczucie komfortu i rozluźnią atmosferę, czyli zapewnią nam wszystko to czego potrzebujemy przebywając w domu.

Firany, zasłony, rolety

Jeśli zastanawiacie się czy wybrać firany czy zasłony w najbliższych miesiącach nie musicie się ograniczać tylko i wyłącznie do jednego z nich.  Tak samo jak firany trend nowego otwarcia na świat zdominują zasłony. Są one przeważnie kojarzone z ciężkim materiałem zwisającym do ziemi. Pod hasłem modne zasłony 2021 roku można odkryć delikatność, lekkość i naturalność, zarówno w przypadku firan, czy zasłon. W tym roku królować będą kolory białe, przezroczyste, delikatne w dotyku i oczywiście z naturalnych materiałów. Dzięki temu zyskają subtelne oblicze. Dodatkowo motywy roślinne, abstrakcyjne linie i kształty np. geometryczne wzory nadadzą charakteru każdemu pomieszczeniu.

Wybór tych dodatków zależy od pomieszczenia, które chcemy zapełnić przysłaniając okno. W sypialniach czy kuchnio-salonach sprawdzą się modne zasłony z lnu, a więc kotary-lekkie, wytrzymałe i ekologiczne, a zarazem piękne w swojej prostocie. Lniany materiał idealnie współgra ze stylem klasycznym, glamour czy scandi.

Kolejne modne okno zostanie ozdobione jedwabiem dupion- ręcznie wykonany i cechującym się delikatnym włóknem. Doda on szczyptę luksusu, gdyż jest wręcz stworzony do aranżacji typu art déco.

Kolejnym bardzo modnym rodzajem zasłon w najbliższych miesiącach będą zasłony typu blackout. Grubsze zasłony w jednolitym kolorze nie tylko zatrzymują światło, ale i zmniejszają niepożądane dźwięki. Morski błękit, czy pudrowy róż idealnie sprawdzi się w sypialni, zieleń w salonie, natomiast żółć w kuchni.

Trendem, który zapewne zagości na dłużej będą cienkie i gładkie rolety. Popularność zdobędą rolety japońskie, czyli przesuwane poziomo, które idealnie współgrają ze stylem boho. Rolety w jednakowym kolorze dodadzą elegancji każdemu pomieszczeniu.

Z karniszem za pan brat

Niezależnie od materiału z jakiego są wykonywane karnisze również mogą być świetną dekoracją naszych pomieszczeń. Na rynku istnieje wiele rodzajów karniszy, które wspólnie z zasłonami tworzą integralną całość.

Pierwszym ze sposobów dekorowania okien jest tzw. sztancowanie, czyli nic innego jak metalowe kółka wbijane w zasłonę, które łatwo można przesuwać. Dzięki temu materiał nie jest przyszczypywany przez drążek, a dzięki metalowym elementom powierzchnia tarcia jest mniejsza.

Jednym z faworytów mocowania zasłon są szelki, które w łatwy sposób zapina się na drążku. Tak jak w przypadku sztancowania łatwo się je przesuwa, poza tym są bardzo modne. Nie wymagają umiejętności w układaniu, po prostu prezentują się dobrze tak jak je powiesimy.

Najbardziej klasyczną wersją są karnisze z  tzw. „żabkami” stosowane już w latach 90. Dziś są już rzadkością ale nie zmienia to faktu, że żabki to klasyka w wystroju okna. Nie jest też powiedziane, że na trwale znikną z naszych okien, gdyż jak wiadomo moda powraca.