Problemem obserwowanym często w domach jednorodzinnych jest nadmierna utrata ciepła wynikająca z nieodpowiedniej termoizolacji budynku. Znacząco obniża to efektywność ogrzewania. Ciepło ucieka również przez nieszczelne okna i drzwi oraz nieodpowiednią wentylację. Biorąc pod uwagę same okna, mogą one byś przyczyną utraty nawet 20% ciepła z domu jednorodzinnego. Takie straty w energii w znaczący sposób obciążają domowy budżet. W celu zapewnienia bardziej optymalnego wykorzystania energii cieplnej został uruchomiony rządowy program „Czyste powietrze”. Pozwala on między innymi na sfinansowanie wymiany okien w budynku. 

Czym jest i na czym polega program ”Czyste powietrze”?

W 2018 roku Ministerstwo Środowiska wprowadziło program „Czyste powietrze”, który ma być realizowany do 2029 roku. Program ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek nieprawidłowego ogrzewania domów jednorodzinnych. Najbardziej szkodliwe są stare instalacje grzewcze, w których spalane są stare paliwa (węgiel, biomasa). Wymiana wyłącznie samego systemu ogrzewania nie daje jednak pełnego zabezpieczenia przed utratą ciepła i jego przenikaniem na zewnątrz. Dlatego istotna jest odpowiednia termomodernizacja domu, która zapewni lepszą izolację budynku i poprawę efektywności ogrzewania. Dzięki programowi Czyste Powietrze istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę starych źródeł ciepła na nowe oraz prac związanych z termomodernizacją budynku, w tym zastąpienie starych okien, nowymi o lepszych parametrach w zakresie energooszczędności.

Jakie korzyści daje wymiana okien?

Zamontowanie szczelnych i energooszczędnych okien przyczynia się przede wszystkim do mniejszej utraty ciepła w budynku, co ogranicza wydatki z budżetu domowego. Okna produkowane w nowej technologii cechują się wysoką izolacyjnością cieplną oraz posiadają optymalny system zwiększający wydajność wentylacji. Nowoczesne okna cechuje niski współczynnik przenikania ciepła. Natomiast szyby okien zwiększają ilość energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór okien, który nie zawsze jest prosty. Firma Okna Debow może pomóc w tym wyborze optymalnego rozwiązania. Kompleksowo obsługuje klientów oferując im oprócz wysokiej jakości produktów fachowe doradztwo ekspertów w zakresie doboru stolarki okiennej.

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na okna:

•fabrycznie nowe,
•dopuszczone do obrotu handlowego,
•posiadające deklaracje zgodności urządzeń z przepisami z zakresu bezpieczeństwa produktu (oznaczenia „CE” lub „B”),
•posiadające instrukcję obsługi i użytkowania w języku polskim.

Najważniejsze cechy okien produkowanych w nowej technologii

W celu zapewnienia sobie najwyższego komfortu ciepła i izolacyjności domu należy wybierać okna, które cechuje:
•wyższa izolacyjność cieplna,
•większa szczelność,
•lepsza wentylacja,
•większa kompatybilność,
•większa trwałość.

Kwota dofinansowania

Program zakłada zwrot poniesionych kosztów mieszczących się w przedziale od 7 tys. do 53 tys. W zależności od dochodu na jednego członka rodziny można otrzymać nawet 90% zwrotu wydatków. W przypadku przekroczenia maksymalnego kosztu istnieje możliwość skorzystania z prewencyjnej pożyczki, dzięki której zostaną opłacone dodatkowe wydatki.

Kto może starać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się:
•właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą,
•osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

Źródła:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pozostałe wpisy:

Otwórz się na ogród – okna harmonijkowe

Otwórz się na ogród – okna harmonijkowe

 Okna harmonijkowe znane są w ofercie Okna Debow pod nazwą Patio Fold. System ten nadaje całemu pomieszczeniu nieszablonowej elegancji oraz wypełnia je światłem. Poszczególne elementy drzwi można bez problemu złożyć na długości szyny jezdnej.

czytaj dalej
Okno odporne na wysoką temperaturę

Okno odporne na wysoką temperaturę

Promieniowanie słoneczne potrafi być bardzo szkodliwe zarówno dla naszego organizmu jak i dla trwałości poszczególnych elementów naszego domu, w tym także okien. W celu zapobiegania negatywnym czynnikom promieniowania warto zastosować na ramach swojego okna specjalną folię.

czytaj dalej
Nowoczesne okucie rozwierno-uchylne Roto NX

Nowoczesne okucie rozwierno-uchylne Roto NX

Okucia w naszych oknach sprawują bardzo istotne funkcje, które decydują o wytrzymałości okna. Dzięki rozwojowi technologii i wdrażaniu nowych rozwiązań w sprzedaży Okna Debow znalazły się okna o zupełnie nowych, innowacyjnych okuciach rozwierno-uchylnych– Roto NX.

czytaj dalej
Jak dobrać okna do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Jak dobrać okna do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Przekonanie, że w całym domu powinniśmy zastosować takie same okna, aby zachować spójność estetyczną,to mit. W swoich własnych czterech ścianach powinieneś czuć się komfortowo. Dzięki połączeniu estetyki i funkcjonalności okna jest to możliwe.

czytaj dalej
Okno energooszczędne, czyli jakie?

Okno energooszczędne, czyli jakie?

Zastanawiałeś się czemu, pomimo zamkniętych okien odczuwasz chłód w ogrzewanym pomieszczeniu? Częstym powodem są nieszczelne okna, przez które ucieka spora część ciepła, a także pieniędzy, bo w końcu koszt ogrzewania takiego pomieszczenia będzie znacznie wyższy.

czytaj dalej
Jakie zabezpieczenia okien chronią przed włamaniem?

Jakie zabezpieczenia okien chronią przed włamaniem?

Miejsce zamieszkania powinno być w kompleksowo chronione przed możliwością włamania. Okna to bardzo często słabe ogniwo w systemach zabezpieczeń. Aby temu zapobiec powinniśmy zadbać o ich wyposażenie w elementy zabezpieczające, które będą stanowiły utrudnienie dla złodzieja.

czytaj dalej
Czy duże okna mogą być energooszczędne?

Czy duże okna mogą być energooszczędne?

Coraz bardziej modne stają się okna o dużych szkleniach. Pomimo imponujących rozmiarów mogą być one bardzo wygodne w użytkowaniu oraz energooszczędne. Światło dzienne w naszym mieszkaniu, czy domu odgrywa ważną rolę. Im jest go więcej tym lepsze komfort domowników.

czytaj dalej
Przygotuj okno na zimę – regulacja sezonowa okna

Przygotuj okno na zimę – regulacja sezonowa okna

To ostatni dzwonek na zabezpieczenie swoich okien przed niską temperaturą. Nie należy zwlekać do momentu kiedy poczujemy chłód w mieszkaniu spowodowany nieszczelnym oknem. Mocny wiatr i nagłe opady śniegu nie wpływają korzystnie na konstrukcje okna.

czytaj dalej
Nowa nakładka akustyczno-termiczna Okna Debow

Nowa nakładka akustyczno-termiczna Okna Debow

Nakładka akustyczno-termiczna charakteryzuje się oryginalnym kształtem, nowym konturem linii, a także barwą oraz układem łączeniowym w kształt ramki. Posiada ona nieograniczone możliwości kolorystyczne, które nie są dostępne w standardowych oknach PCV.

czytaj dalej
Modernizacja fabryki Okna Debow

Modernizacja fabryki Okna Debow

Zakład produkcji okien i drzwi w Dębowie przeszedł w 2019 roku gruntowną metamorfozę. Nowe linie produkcyjne w znacznym stopniu usprawniły produkcję. Za wprowadzenie technologii V-Perfect i modernizację fabryki odpowiedzialna była firma Fimtec.

czytaj dalej

Pin It on Pinterest

Share This