Problemem obserwowanym często w domach jednorodzinnych jest nadmierna utrata ciepła wynikająca z nieodpowiedniej termoizolacji budynku. Znacząco obniża to efektywność ogrzewania. Ciepło ucieka również przez nieszczelne okna i drzwi oraz nieodpowiednią wentylację. Biorąc pod uwagę same okna, mogą one byś przyczyną utraty nawet 20% ciepła z domu jednorodzinnego. Takie straty w energii w znaczący sposób obciążają domowy budżet. W celu zapewnienia bardziej optymalnego wykorzystania energii cieplnej został uruchomiony rządowy program „Czyste powietrze”. Pozwala on między innymi na sfinansowanie wymiany okien w budynku. 

Czym jest i na czym polega program ”Czyste powietrze”?

 

W 2018 roku Ministerstwo Środowiska wprowadziło program „Czyste powietrze”, który ma być realizowany do 2029 roku. Program ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek nieprawidłowego ogrzewania domów jednorodzinnych. Najbardziej szkodliwe są stare instalacje grzewcze, w których spalane są stare paliwa (węgiel, biomasa). Wymiana wyłącznie samego systemu ogrzewania nie daje jednak pełnego zabezpieczenia przed utratą ciepła i jego przenikaniem na zewnątrz. Dlatego istotna jest odpowiednia termomodernizacja domu, która zapewni lepszą izolację budynku i poprawę efektywności ogrzewania. Dzięki programowi Czyste Powietrze istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę starych źródeł ciepła na nowe oraz prac związanych z termomodernizacją budynku, w tym zastąpienie starych okien, nowymi o lepszych parametrach w zakresie energooszczędności.

Jakie korzyści daje wymiana okien?

 

Zamontowanie szczelnych i energooszczędnych okien przyczynia się przede wszystkim do mniejszej utraty ciepła w budynku, co ogranicza wydatki z budżetu domowego. Okna produkowane w nowej technologii cechują się wysoką izolacyjnością cieplną oraz posiadają optymalny system zwiększający wydajność wentylacji. Nowoczesne okna cechuje niski współczynnik przenikania ciepła. Natomiast szyby okien zwiększają ilość energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór okien, który nie zawsze jest prosty. Firma Okna Debow może pomóc w tym wyborze optymalnego rozwiązania. Kompleksowo obsługuje klientów oferując im oprócz wysokiej jakości produktów fachowe doradztwo ekspertów w zakresie doboru stolarki okiennej.

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na okna:

 

•fabrycznie nowe,
•dopuszczone do obrotu handlowego,
•posiadające deklaracje zgodności urządzeń z przepisami z zakresu bezpieczeństwa produktu (oznaczenia „CE” lub „B”),
•posiadające instrukcję obsługi i użytkowania w języku polskim.

Najważniejsze cechy okien produkowanych w nowej technologii

 

W celu zapewnienia sobie najwyższego komfortu ciepła i izolacyjności domu należy wybierać okna, które cechuje:
•wyższa izolacyjność cieplna,
•większa szczelność,
•lepsza wentylacja,
•większa kompatybilność,
•większa trwałość.

Kwota dofinansowania

 

Program zakłada zwrot poniesionych kosztów mieszczących się w przedziale od 7 tys. do 53 tys. W zależności od dochodu na jednego członka rodziny można otrzymać nawet 90% zwrotu wydatków. W przypadku przekroczenia maksymalnego kosztu istnieje możliwość skorzystania z prewencyjnej pożyczki, dzięki której zostaną opłacone dodatkowe wydatki.

Kto może starać się o dofinansowanie?

 

O dofinansowanie mogą ubiegać się:
•właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą,
•osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

Źródła:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pozostałe wpisy:

Jak zmniejszyć poziom hałasu we wnętrzach?

Jak zmniejszyć poziom hałasu we wnętrzach?

Niemal codziennie doświadczamy dźwięku o niskim, jak i wysokim natężeniu. Długotrwałe spędzanie czasu w hałaśliwych miejscach ma duży wpływ na nasze zdrowie i życie. Dowiedz się jak zminimalizować ilość hałasu.

czytaj dalej
Awangardowe kształty okien

Awangardowe kształty okien

Współczesna technologia daje możliwości produkcji okien niemal w każdym kształcie, rozmiarze czy kolorze. Przeczytaj nasz artykuł by zapoznać się z najbardziej nietypowymi kształtami oraz tym jak je zaaranżować.

czytaj dalej
Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Prace wykończeniowe jak i remont to czas kiedy powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu okien. Szczególnie okuć, które są bardzo wrażliwe na kurz i pył. Poznaj nasze wskazówki jak poradzić sobie z oknami w czasie remontu.

czytaj dalej
Okna bez smug

Okna bez smug

Czyste, lśniące, a przede wszystkim bez smug okna są ozdobą każdego domu i mieszkania. W najnowszym blogu przygotowaliśmy praktyczne rozwiązania jak poradzić sobie z nieestetycznymi smugami. Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszamy do lektury.

czytaj dalej
Okna dla alergików – praktyczne rozwiązania

Okna dla alergików – praktyczne rozwiązania

Wiosna to okres szczególnie dokuczliwy ze względu na pylenie drzew i roślin, które przyczyniają się do wzmożonej alergii. Jeśli zastanawiasz się jakie okna będą dla Ciebie najlepsze, zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem.

czytaj dalej
Zasłony i firanki – trendy w 2021

Zasłony i firanki – trendy w 2021

Modne zasłony i firany są nie tylko dodatkiem do wnętrz, ale również ważnym elementem dekoratorskim. W ostatnim czasie można zaobserwować trendy powrotu do natury i ekologii. W tym roku modny będzie również trend minimalistyczny. Sprawdź więc jakie połączenia królują w tym roku.

czytaj dalej
Trendy na nowy rok w wystroju wnętrz

Trendy na nowy rok w wystroju wnętrz

Minęły już pierwsze tygodnie stycznia, trendy modowe, techniczne, jak i dekoratorskie rozpoczęły intensywny okres przygotowań do nowego sezonu. Zapoznaj się z najważniejszymi trendami na ten rok, i bądź na bieżąco z nowościami.

czytaj dalej
Świąteczne ozdoby okien i parapetów

Świąteczne ozdoby okien i parapetów

Okna i parapety to miejsca, które jak żadne inne, świetnie nadają się do świątecznego dekorowania! Dają one bardzo dużo możliwości i pole do popisu dla naszej wyobraźni. Warto dowiedzieć się jak dobrać świąteczne ozdoby okienne do naszego wnętrza.

czytaj dalej
Co musisz wiedzieć o dużych oknach?

Co musisz wiedzieć o dużych oknach?

Ostatnio duże przeszklenia stają się bardzo modne – i to nie tylko we wnętrzach skrajnie nowoczesnych. Nie bez powodu. Poza tym, że dają one świetny efekt wizualny, są pod wieloma względami także funkcjonalne. Warto poznać dokładniej ich specyfikę.

czytaj dalej
Jak dobrać rolety okienne do wnętrza?

Jak dobrać rolety okienne do wnętrza?

Rolety są bardzo powszechnym elementem wyposażenia wnętrz. Mają zarówno charakter wizualny, jak i funkcjonalny. Mogą stanowić dekorację okna, zachowując przystępną cenę, i podkreślając w ten sposób charakter pomieszczenia w którym się znajdują.

czytaj dalej