fbpx

Budując czy remontując dom nie zdajemy sobie często sprawy z ważnych parametrów i właściwości jakie powinny posiadać okna. Jednym z podstawowych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze są szyby, a właściwie ich parametry: Ug, Lt, g czy Rw. Aby w prosty sposób wyjaśnić na czym polegają wyżej wymienione współczynniki warto pochylić się nad tym artykułem.

Współczynnik U w oknach

Współczynnik U zwany również współczynnikiem przenikania ciepła, informuje nas o ilości ciepła, którą zyskujemy dzięki jego właściwościom. Im mniejszy, tym mniejsza strata ciepła i większa oszczędność w okresie grzewczym. Na jego prawidłowe funkcjonowanie wpływają m.in.: współczynnik Ug, ramka dystansowa, uszczelki i ramy okienne (PCV, drewniane czy aluminiowe).

Na rynku możemy wyróżnić trzy podstawowe współczynniki typu U są to: Uw, Uf, czy Ug. Współczynnik Uw jest współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna. Informuje on o tym ile ciepła okno jest w stanie zwrócić, zarówno przez szybę jak i ramę okienną. Im niższa jego wartość, tym jest ono bardziej energooszczędne, a co za tym idzie zmniejsza się strata ciepła wewnątrz pomieszczenia.

Współczynnik Uf klasyfikuje się tylko do przenikania ciepła przez ramy okienne, uwzględniając szerokość zastosowanych profili. Oprócz profili okiennych ważnym elementem jest materiał wykorzystywany do nadania im odpowiedniej sztywności. Coraz częściej producenci okien stosują materiał poliestrowo-szklany, który w połączeniu z pianką poliuretanową przynosi 30- procentową poprawę wskaźnika.

Kolejnym współczynnikiem przenikania ciepła przez szybę jest współczynnik Ug. Charakteryzuje się on właściwościami termoizolacyjnymi samej szyby i możliwością zastosowania różnych rodzajów przeszkleń tj. dwu- lub trzyszybowych.

W celu ograniczenia strat ciepła przez szkło, producenci stosują szyby zespolone, a ich przestrzeń wypełniają gazem o lepszych właściwościach izolacyjnych niż powietrze. Aby jeszcze lepiej izolować nasze okna stosuje się trzyszybowe szkło izolacyjne z wypełnieniem, wykonane z kryptonu oraz powłoki niskoemisyjne. Nie tylko wpływa to na niższe wartości współczynnika, ale pozwala również na przenikanie promieni słonecznych, wtedy gdy tego potrzebujemy.

okna debow-współczynnik przenikania światła

Współczynnik przepuszczalności Lt

Współczynnik przepuszczalności światła określa jaka ilość światła przedostaje się do wnętrza przez szybę. Im jest wyższy, tym jaśniejsze będzie pomieszczenie. Szczególnie ważne pomieszczenia, które powinniśmy doświetlić to kuchnia, jadalnia, pokój dzienny czy dziecięcy, a więc wszystkie te w których spędzamy najwięcej czasu. Wybierając konkretne okno należy zadbać o to by charakteryzowało się jak najwyższym współczynnikiem przepuszczalności światła. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie przy wyborze okna z wielokomorowymi pakietami szyb zespolonych.

Co dodatkowo wpływa na przenikanie ciepła?

Do dodatkowych elementów wpływających na właściwości okna są m.in. uszczelki, stan okuć, które powinny być regularnie czyszczone i oliwione oraz właściwa regulacja samego okna. Jest to niezbędne, gdyż jeśli siła docisku ramy nie jest dostateczna, przez szczeliny może przedostawać się chłodniejsze powietrze, co znacznie obniży komfort użytkownika.

okna debow-montaż uszczelki