Wymagania klientów dotyczące parametrów technicznych okien stale rosną. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się te, które związane są z izolacyjnością termiczną, energooszczędnością oraz dostarczaniem dużej ilości naturalnego światła do wnętrz. Odpowiedzią producentów okien jest stosowanie coraz bardziej rozbudowanych profili, pozwalających zwiększać powierzchnie przeszkleń.

Firma Okna Debow w swoich produktach wykorzystuje system HST, który umożliwia wykonanie szklenia o maksymalnych wymiarach 6,5 m szerokości oraz 2,9 m wysokości przy podziale jedynie na 2 części. Dodatkowo cechami tego systemu jest wyższa szczelność, lepsza wentylacja, łatwa pielęgnacja, wyższa antywłamaniowość oraz izolacyjność akustyczna. Na temat systemów HST, powszechnie stosowanych w drzwiach balkonowych i tarasowych, wypowiada się dyrektor ds. sprzedaży w Okna Debow – Mariusz Bułka.

1. Jak wygląda konstrukcja okien HST?

Konstrukcja okna HST opiera się na systemie podnośno-przesuwnym. W praktyce oznacza to, że dzięki bardzo prostej konstrukcji okucia, system jest w stanie podnieść ciężkie skrzydło. Dodatkowo zastosowana przedłużona klamka zapewnia jego łatwe użytkowanie.

2. Czy system ten stosuje się tylko w przypadku okien tarasowych?

Tak, okno HST jest oknem dedykowanym wyłącznie do przejść tarasowych. Największą jego zaletą z perspektywy funkcjonalności użytkowania jest zastosowanie niskiego progu, który gwarantuje wysoką jakość izolacji w dolnej części okna. Dodatkowo dzięki możliwościom technologicznym, pozwala na realizację wielkich szkleń. Maksymalny wymiar okna podzielonego na pół jaki możemy wykonać to 6500×2900 mm w przypadku koloru białego, natomiast dla ciemnych kolorów wynosi on 5500×2600 mm. Takie wymiary są niemożliwe do uzyskania przy zastosowaniu tradycyjnych systemów okiennych.

3. W takim razie jakie wymiary powinny mieć przesuwne okna tarasowe?

Okno typu HST jest dedykowane do dużych przeszkleń, zatem stosowanie okna przesuwnego w otworze okiennym o szerokości 1800 mm nie jest uzasadnione. Zawsze należy pamiętać, iż przynajmniej połowa części okna będzie stała. Przy wyborze rozmiaru okna należy wziąć pod uwagę konieczność odjęcia od niej luzów montażowych oraz wymiaru ramy okiennej. Przy szerokości 1800 mm pozostanie nam jedynie 800 mm, co jest mało praktyczne, w tym wariancie lepiej sprawdzą się okna RU, czyli okna rozwierno-uchylne. Myślę, że minimalny wymiar okna przesuwnego wykorzystujący w pełni potencjał inwestycji, to 2700 mm szerokości. Z kolei idealna wysokość okna wynosi między 3 a 4,5 m a nie powinna mniejsza niż 2,3 m.

4. Wspomniał Pan o maksymalnych rozmiarach okien jakie wykonujecie w przypadku dzielenia ich na pół. Gdzie jeszcze można je zamontować?

Okno RU aktualnie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku dużych otworów. Dzięki zastosowaniu połączonych funkcji, zapewnia bardzo dobrą funkcjonalność, a także cenę. Ten typ okien stosowany jest w miejscach, gdzie szerokość skrzydła balkonowego, okiennego nie przekracza 1000 mm dla okien balkonowych oraz 1500 mm dla okien do wysokości 1800 mm.

5. Bazujecie na systemie Kömmerling 88, co to oznacza w praktyce?

Jest to komponent PVC, z którego okno HST jest skonstruowane. Samo 88 mm określa głębokość zabudowy, która daje najwyższe parametry izolacyjności na rynku.

6. Czy montaż takiego systemu należy do problematycznych?

Nie ma tu nic trudnego, jedynie ekipa, która realizuje montaż musi posiadać odpowiednie przygotowanie technologiczne, gdyż okno HST przez swoje duże wymiary nie toleruje jakichkolwiek błędów montażowych. Okno HST nie jest oknem, które można montować o własnych siłach. Waga jego pakietów szybowych często przewyższa wagę 500 kg, zatem konieczne jest posiadanie lub skorzystanie z wynajmu dźwigu wraz z przyssawkami, o bardzo szerokim zakresie manipulacji przy podaniu konstrukcji. Są to jedyne problemy jakie wiążą się z montażem HST.

7. Skoro montaż takich okien nie jest problemem, czy oznacza to, że mamy tutaj łatwość użytkowania?

Użytkowanie okna typu HST jest banalnie proste, jednak należy pamiętać, iż rekomendowany podział skrzydła czynnego nie powinien przekraczać 3 m. Wynika to z wagi całego szklenia – jest ona ogromna. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które znacznie ułatwia użytkowanie. Jest nim montaż napędu elektrycznego.

8. Czy w tym przypadku również powinno się wyposażyć okna w „ciepłą ramkę”?

Jak najbardziej, musimy pamiętać iż sama konstrukcja PVC nie stanowi całego okna. Pakiety szybowe są elementem stanowiącymi znaczny komponent całej konstrukcji. Dzięki szerokiej gamie naszych produktów, w szczególności systemowi OD HST LUX, gdzie proporcja szyby znacznie wzrasta względem standardowych okien przesuwnych typu HST, dopasowanie odpowiedniej szyby jest kluczowe. W systemie HST na profilu Kömmerling dzięki bardzo szerokiej zabudowie z możliwością szklenia do 58 mm mamy możliwość zastosowania różnego rodzaju tzw. szyb bezpiecznych. Dodatkowo dzięki zachowaniu parametrów izolacyjnych w przypadku zastosowania grubszej szyby, zmniejszymy przestrzeń międzyszybową, a tym samym obniżamy izolacyjność współczynnika Ug.

9. A czy w tym przypadku można stosować kilka schematów otwierania?

Schematów jest kilka, najpopularniejszy schemat A (podział okna na pół) to najczęstsze rozwiązanie. Inne schematy zakładają podział okna typu HST np. na 4 elementy, z czego dwa środkowe zjeżdżają się na boki.

10. Czy w tego typu oknach posiadamy rozwiązania zabezpieczające jak amortyzator klamki?

Amortyzatory, a raczej spowalniacze, to podstawowe wyposażenie. Istnieje też możliwość zautomatyzowania naszego okna do funkcji pilota, aby komfort użytkowania był jeszcze wyższy.

11. Czy to oznacza, że taki rodzaj okien jest w pełni bezpieczny?

Jak najbardziej, HST dzięki swojej konstrukcji daje możliwość osiągania wysokiej klasy antywłamaniowej, a zastosowanie szklenia specjalnego pozwala w pełni zabezpieczyć nasz dom.

12. Zapewne wielu klientów ciekawi czy w tym systemie mamy możliwość mikrowentylacji, szczególnie kiedy nie chcą oni otwierać całego okna?

HST nie posiada funkcji uchyłu, jednak można go rozszczelnić poprzez niewielkie odsunięcie skrzydła. W wersjach z napędem elektrycznym istnieje również możliwość zaprogramowania funkcji wietrzenia według wymagań klienta.

13. Na koniec proszę powiedzieć czy można tutaj liczyć również na bogatą ofertę kolorystyczną jak w przypadku standardowych okien?

Tak, HST posiada pełną gamę kolorystyczną oklein okiennych. Do wyboru mamy ponad 100 kolorów, dodatkowo oferta może zostać rozbudowana o nakładki aluminiowe, w których poszerzamy ofertę o pełną gamę kolorów RAL.

Kontakt dla mediów:
Barbara Tałanda
tel. 795 949 030
media@oknadebow.pl