Święta już za pasem, więc jest to ostatni dzwonek żeby ozdobić nasz dom tak, by jeszcze mocniej podkreślić atmosferę Świąt. Gdy nasz dom jest odpowiednio przygotowany pod kątem dekoracji, przeżywamy te dni silniej i przynoszą nam one więcej radości. Odpowiednio dobrane ozdoby do okien dodają jeszcze więcej magii tym wyczekiwanym przez nas świątecznym dniom. Jeśli zastanawiasz się jak ozdobić okno na święta, ten blog jest dla Ciebie.

Świąteczne okna i parapety

 

Okna i parapety to miejsca, które jak żadne inne, świetnie nadają się do świątecznego dekorowania! Dają one bardzo dużo możliwości i pole do popisu dla naszej wyobraźni. Jeśli tylko chcemy, umożliwiają podziwianie dekoracji nie tylko od środka naszego domu, ale także na zewnątrz – zarówno nam wracającym do ciepłego mieszkania, jak i losowym przechodniom mijającym nasz dom. Jeśli więc lubimy tworzyć świąteczną atmosferę i dzielić się nią ze światem, jest to dla nas świetne rozwiązanie!

Styl ozdób

 

Zależenie od tego jaki mamy zamysł, estetykę oraz jak dużo czasu mamy na przygotowanie, ozdoby świąteczne na okno  można wykonać w kilku różnych stylach dekoracyjnych, dając im odmienne efekty wizualne. Warto zastanowić się też, czy nasze okna z ozdobami pasować będą do reszty wnętrza i pozostałych ozdób które już mamy, bądź które będziemy chcieli wyeksponować. Przykładem jest choinka, która mimo wszystko jest najbardziej zauważalną i charakterystyczną dekoracją świąteczną w naszym wnętrzu.

Dobierając nasze dekoracje świąteczne na okna i parapety możemy skierować się w stronę stylu naturalnego, określanego też czasem jako skandynawski. W jego przypadku wiele elementów możemy znaleźć nawet w naszym polskim lesie, czy też przydomowym ogrodzie. Jeśli lubimy kolorowe, świecące i bardziej nowoczesne ozdoby możemy postawić na gotowe dekoracje, które znajdziemy teraz w każdym sklepie z ozdobami świątecznymi. Natomiast jeżeli jesteśmy trochę bardziej kreatywni, lubimy tworzyć i mamy możliwość poświęcić na przygotowania trochę więcej czasu warto spróbować stworzyć świąteczne ozdoby samemu. Stawiając na dekoracje DIY możemy wykorzystać naprawdę przeróżne metody plastyczne i techniczne oraz zróżnicowane materiały: gotowe, które są coraz łatwiej dostępne w sklepach lub też z odzysku, takie które zalegają nam w domu, a mogą dostać drugie życie.

 

Ozdoby z naciskiem na naturalność

 

Jeżeli cenimy bliskość natury, ekologię i prostotę z pewnością odpowiedzą nam naturalne dekoracje. W przypadku naturalnego stylu najważniejszymi elementami wystroju będą zielone gałązki, szyszki, proste wieńce, gwiazda betlejemska w doniczce, która świetnie sprawdzą się jako dekoracje na parapet, a także świece, które w zimowy wieczór wprowadzą do wnętrza trochę ciepła i przytulności. Część ozdób możemy przymocować np. do karnisza nad naszym oknem lub też wykorzystać podwieszoną pod nim gałązkę i dopiero na niej przymocować sznurkiem przygotowane przedmioty. W ten sposób zyskamy świetny pomysł na wiszące ozdoby na okno.

Gotowe ozdoby we wszystkich wzorach i kolorach

 

Osobom lubiącym szeroki wybór gotowych rozwiązań oraz nowoczesne dekoracje najbardziej odpowiedzą kupne ozdoby takie jak szklane lub plastikowe: bombki, sople i gwiazdy, a także lampki led, gotowe stroiki i łańcuchy oraz świeczniki adwentowe. W tym wypadku sprawdzą się też świeczki na ozdobnych świecznikach. Ozdoby nad okno możemy zawiesić na przezroczystych żyłkach lub np. kolorowych wstążkach. Styl ten usatysfakcjonuje zarówno osoby gustujące w zimnych barwach (wówczas wybierają raczej srebrne ozdoby), jak i te, które preferują raczej ciepły wystój – decydują się one wtedy na złote dekoracje i cieplejsze kolory ozdób. Niezależnie od tej decyzji, w stylu tym możemy postawić na świecące i brokatowe elementy dodające elegancji i pewnego przepychu naszemu wnętrzu. Możemy także zadecydować czy wolimy postawić na dodającą wyrazu, szeroką gamę kolorów czy raczej na stonowaną kolorystykę.

   

Moc ozdób DIY

 

 Jeśli należymy do ostatniej grupy – lubiącej stawiać na własnoręcznie wykonane dekoracje, na pewno spodoba nam się pomysł stworzenia ozdób na okna i parapety własnymi siłami. Tutaj wystarczy trochę kreatywności, a ze znalezionych w domu materiałów możemy stworzyć rzeczy, które zupełnie odmienią nasze okno i wprowadzą do wnętrza w pełni świąteczną atmosferę! Wchodzą tu w grę chociażby elementy takie jak: własnoręcznie robione łańcuchy, ozdoby filcowe, dekoracje z modnej ostatnio makramy, czerwone wstążki na zasłonach i firanach, czy też papierowe śnieżynki naklejane na okna. Możemy kleić, pleść, wycinać, a przede wszystkim łączyć materiały na różne, nie zawsze oczywiste być może, sposoby – w ten sposób zaskoczymy każdego przechodnia i gościa w naszym domu!