Nieuchronnie zbliża się kalendarzowa zima. To ostatni dzwonek na zabezpieczenie swoich okien i pomieszczeń przed niską temperaturą. Nie należy zwlekać do momentu kiedy poczujemy chłód spowodowany przez nieszczelne okno. Mocny wiatr i nagłe opady śniegu nie wpływają korzystnie na konstrukcje okna, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią regulację. Dowiedz się jak zabezpieczyć okno przed zimą czytając nasz najnowszy blog.

Pielęgnacja okna

Prawidłowe przygotowanie okna przed zimą powinniśmy zacząć od jego pielęgnacji. Najpierw myjemy okna, a przede wszystkim pozbywamy się kurzu z ram i uszczelek.  W przeciwnym razie warstwa ochronna profilu okna może zostać zniszczona przez mikroorganizmy znajdujące się w brudzie.  Do mycia najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego płynów albo delikatnych substancji myjących pomieszanych z wodą (np. płyn do naczyń). Ściereczka również powinna być odpowiednio dobrana, aby nie zarysować okna. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się bezszwowa, miękka ścierka z mikrofibry lub bawełny.

Sprawdzenie stanu technicznego

Regulacja okien to kolejny etap jaki należy sprawdzić stan techniczny okna. W przypadku trudności z zamykaniem lub otwieraniem, bądź szczelnością okna należy mieć na uwadze, że przez nieszczelne okno może uciec nawet do 25% energii przeznaczonej na ogrzewanie naszego domu.

Pamiętajmy również o uszczelkach. Gdy są odpowiednio elastyczne powracają bardzo szybko do poprzedniego kształtu i wypełniają wolną przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ramą okna. Ich zużycie może negatywnie wpływać na utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu, dlatego należy je systematycznie pielęgnować specjalnym smarem lub wazeliną techniczną.

Regulacja sezonowa okna

Czas zadbać o regulację okuć okiennych. Jeśli zaobserwowałeś w swoim oknie wadę i nie jesteś pewny, czy jego szczelność jest odpowiednia na zbliżające się zimne dni wykonaj regulację sezonową okna. Jest to bardzo prosta czynność, którą możesz wykonać sam w domu. Szybko przekonasz się jak zmienić i nastawić docisk skrzydła na każdą porę roku. Poniżej przedstawiamy filmik instruktażowy, który pokazuje każdy etap, który należy wykonać podczas regulacji okna.

Etapy – regulacja sezonowa okna

 

Jeśli nie wiesz jak wyregulować okno na zimę, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych etapów.

1. Przygotuj klucz imbusowy 4 mm do regulacji okien.

2. Obróć znacznik regulacji, który znajduje się na zaczepie:

– w sezonie zimowym  znacznik powinien znajdować się jak najbliżej uszczelki,

– w sezonie letnim znacznik należy ustawić jak najdalej od uszczelki.

3. Do pełnej regulacji okna należy powtórzyć czynność na pozostałych zaczepach.

Regulacja okien plastikowych na zimę nigdy nie była tak prosta.

 

Pozostałe wpisy:

Jak zmniejszyć poziom hałasu we wnętrzach?

Jak zmniejszyć poziom hałasu we wnętrzach?

Niemal codziennie doświadczamy dźwięku o niskim, jak i wysokim natężeniu. Długotrwałe spędzanie czasu w hałaśliwych miejscach ma duży wpływ na nasze zdrowie i życie. Dowiedz się jak zminimalizować ilość hałasu.

czytaj dalej
Awangardowe kształty okien

Awangardowe kształty okien

Współczesna technologia daje możliwości produkcji okien niemal w każdym kształcie, rozmiarze czy kolorze. Przeczytaj nasz artykuł by zapoznać się z najbardziej nietypowymi kształtami oraz tym jak je zaaranżować.

czytaj dalej
Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Prace wykończeniowe jak i remont to czas kiedy powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu okien. Szczególnie okuć, które są bardzo wrażliwe na kurz i pył. Poznaj nasze wskazówki jak poradzić sobie z oknami w czasie remontu.

czytaj dalej
Okna bez smug

Okna bez smug

Czyste, lśniące, a przede wszystkim bez smug okna są ozdobą każdego domu i mieszkania. W najnowszym blogu przygotowaliśmy praktyczne rozwiązania jak poradzić sobie z nieestetycznymi smugami. Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszamy do lektury.

czytaj dalej
Okna dla alergików – praktyczne rozwiązania

Okna dla alergików – praktyczne rozwiązania

Wiosna to okres szczególnie dokuczliwy ze względu na pylenie drzew i roślin, które przyczyniają się do wzmożonej alergii. Jeśli zastanawiasz się jakie okna będą dla Ciebie najlepsze, zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem.

czytaj dalej
Zasłony i firanki – trendy w 2021

Zasłony i firanki – trendy w 2021

Modne zasłony i firany są nie tylko dodatkiem do wnętrz, ale również ważnym elementem dekoratorskim. W ostatnim czasie można zaobserwować trendy powrotu do natury i ekologii. W tym roku modny będzie również trend minimalistyczny. Sprawdź więc jakie połączenia królują w tym roku.

czytaj dalej
Trendy na nowy rok w wystroju wnętrz

Trendy na nowy rok w wystroju wnętrz

Minęły już pierwsze tygodnie stycznia, trendy modowe, techniczne, jak i dekoratorskie rozpoczęły intensywny okres przygotowań do nowego sezonu. Zapoznaj się z najważniejszymi trendami na ten rok, i bądź na bieżąco z nowościami.

czytaj dalej
Świąteczne ozdoby okien i parapetów

Świąteczne ozdoby okien i parapetów

Okna i parapety to miejsca, które jak żadne inne, świetnie nadają się do świątecznego dekorowania! Dają one bardzo dużo możliwości i pole do popisu dla naszej wyobraźni. Warto dowiedzieć się jak dobrać świąteczne ozdoby okienne do naszego wnętrza.

czytaj dalej
Co musisz wiedzieć o dużych oknach?

Co musisz wiedzieć o dużych oknach?

Ostatnio duże przeszklenia stają się bardzo modne – i to nie tylko we wnętrzach skrajnie nowoczesnych. Nie bez powodu. Poza tym, że dają one świetny efekt wizualny, są pod wieloma względami także funkcjonalne. Warto poznać dokładniej ich specyfikę.

czytaj dalej
Jak dobrać rolety okienne do wnętrza?

Jak dobrać rolety okienne do wnętrza?

Rolety są bardzo powszechnym elementem wyposażenia wnętrz. Mają zarówno charakter wizualny, jak i funkcjonalny. Mogą stanowić dekorację okna, zachowując przystępną cenę, i podkreślając w ten sposób charakter pomieszczenia w którym się znajdują.

czytaj dalej