Nieuchronnie zbliża się kalendarzowa zima. To ostatni dzwonek na zabezpieczenie swoich okien i pomieszczeń przed niską temperaturą. Nie należy zwlekać do momentu kiedy poczujemy chłód w mieszkaniu spowodowany nieszczelnym oknem. Mocny wiatr i nagłe opady śniegu nie wpływają korzystnie na konstrukcje okna, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią regulację.

 

Pielęgnacja okna

Prawidłowe przygotowanie okna przed zimą powinniśmy zacząć od jego pielęgnacji. Najpierw myjemy okna, a przede wszystkim pozbywamy się kurzu z ram i uszczelek.  W przeciwnym razie warstwa ochronna profilu okna może zostać zniszczona przez mikroorganizmy znajdujące się w brudzie.  Do mycia najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego płynów albo delikatnych substancji myjących pomieszanych z wodą (np. płyn do naczyń). Ściereczka również powinna być odpowiednio dobrana, aby nie zarysować okna. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się bezszwowa, miękka ścierka z mikrofibry lub bawełny.

 

Sprawdzenie stanu technicznego

W kolejnym etapie należy sprawdzić stan techniczny okna. W przypadku trudności z zamykaniem lub otwieraniem, bądź szczelnością okna powinniśmy wykonać jego regulację. Należy mieć na uwadze, że przez nieszczelne okno może uciec nawet do 25% energii przeznaczonej na ogrzewanie naszego domu.

Pamiętajmy również o uszczelkach. Gdy są odpowiednio elastyczne powracają bardzo szybko do poprzedniego kształtu i wypełniają wolną przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ramą okna. Ich zużycie może negatywnie wpływać na utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu, dlatego należy je systematycznie pielęgnować specjalnym smarem lub wazeliną techniczną.

 

Regulacja sezonowa okna

Czas zadbać o regulację okuć okiennych. Jeśli zaobserwowałeś w swoim oknie wadę i nie jesteś pewny, czy jego szczelność jest odpowiednia na zbliżające się zimne dni wykonaj regulację sezonową okna. Jest to bardzo prosta czynność, którą możesz wykonać sam w domu. Szybko przekonasz się jak zmienić i nastawić docisk skrzydła na każdą porę roku. Poniżej przedstawiamy filmik instruktażowy, który pokazuje każdy etap, który należy wykonać podczas regulacji okna.

 

 

Etapy – regulacja sezonowa okna

1. Przygotuj klucz imbusowy 4 mm.

2. Obróć znacznik regulacji, który znajduje się na zaczepie:

– w sezonie zimowym  znacznik powinien znajdować się jak najbliżej uszczelki,

– w sezonie letnim znacznik należy ustawić jak najdalej od uszczelki.

3. Do pełnej regulacji okna należy powtórzyć czynność na pozostałych zaczepach.

Pozostałe wpisy:

Otwórz się na ogród – okna harmonijkowe

Otwórz się na ogród – okna harmonijkowe

 Okna harmonijkowe znane są w ofercie Okna Debow pod nazwą Patio Fold. System ten nadaje całemu pomieszczeniu nieszablonowej elegancji oraz wypełnia je światłem. Poszczególne elementy drzwi można bez problemu złożyć na długości szyny jezdnej.

czytaj dalej
Okno odporne na wysoką temperaturę

Okno odporne na wysoką temperaturę

Promieniowanie słoneczne potrafi być bardzo szkodliwe zarówno dla naszego organizmu jak i dla trwałości poszczególnych elementów naszego domu, w tym także okien. W celu zapobiegania negatywnym czynnikom promieniowania warto zastosować na ramach swojego okna specjalną folię.

czytaj dalej
Nowoczesne okucie rozwierno-uchylne Roto NX

Nowoczesne okucie rozwierno-uchylne Roto NX

Okucia w naszych oknach sprawują bardzo istotne funkcje, które decydują o wytrzymałości okna. Dzięki rozwojowi technologii i wdrażaniu nowych rozwiązań w sprzedaży Okna Debow znalazły się okna o zupełnie nowych, innowacyjnych okuciach rozwierno-uchylnych– Roto NX.

czytaj dalej
Jak dobrać okna do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Jak dobrać okna do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Przekonanie, że w całym domu powinniśmy zastosować takie same okna, aby zachować spójność estetyczną,to mit. W swoich własnych czterech ścianach powinieneś czuć się komfortowo. Dzięki połączeniu estetyki i funkcjonalności okna jest to możliwe.

czytaj dalej
Okno energooszczędne, czyli jakie?

Okno energooszczędne, czyli jakie?

Zastanawiałeś się czemu, pomimo zamkniętych okien odczuwasz chłód w ogrzewanym pomieszczeniu? Częstym powodem są nieszczelne okna, przez które ucieka spora część ciepła, a także pieniędzy, bo w końcu koszt ogrzewania takiego pomieszczenia będzie znacznie wyższy.

czytaj dalej
Jakie zabezpieczenia okien chronią przed włamaniem?

Jakie zabezpieczenia okien chronią przed włamaniem?

Miejsce zamieszkania powinno być w kompleksowo chronione przed możliwością włamania. Okna to bardzo często słabe ogniwo w systemach zabezpieczeń. Aby temu zapobiec powinniśmy zadbać o ich wyposażenie w elementy zabezpieczające, które będą stanowiły utrudnienie dla złodzieja.

czytaj dalej
Czy duże okna mogą być energooszczędne?

Czy duże okna mogą być energooszczędne?

Coraz bardziej modne stają się okna o dużych szkleniach. Pomimo imponujących rozmiarów mogą być one bardzo wygodne w użytkowaniu oraz energooszczędne. Światło dzienne w naszym mieszkaniu, czy domu odgrywa ważną rolę. Im jest go więcej tym lepsze komfort domowników.

czytaj dalej
Nowa nakładka akustyczno-termiczna Okna Debow

Nowa nakładka akustyczno-termiczna Okna Debow

Nakładka akustyczno-termiczna charakteryzuje się oryginalnym kształtem, nowym konturem linii, a także barwą oraz układem łączeniowym w kształt ramki. Posiada ona nieograniczone możliwości kolorystyczne, które nie są dostępne w standardowych oknach PCV.

czytaj dalej
Modernizacja fabryki Okna Debow

Modernizacja fabryki Okna Debow

Zakład produkcji okien i drzwi w Dębowie przeszedł w 2019 roku gruntowną metamorfozę. Nowe linie produkcyjne w znacznym stopniu usprawniły produkcję. Za wprowadzenie technologii V-Perfect i modernizację fabryki odpowiedzialna była firma Fimtec.

czytaj dalej
Wymiana okien w ramach programu „Czyste powietrze”

Wymiana okien w ramach programu „Czyste powietrze”

W przypadku okien utrata ciepła z domu jednorodzinnego szacowana jest na 10-20%. Takie straty w energii w znaczący sposób obciążają domowy budżet. W celu zapewnienia bardziej optymalnego wykorzystania energii cieplnej został uruchomiony rządowy program „Czyste powietrze”.

czytaj dalej

Pin It on Pinterest

Share This