Nieuchronnie zbliża się kalendarzowa zima. To ostatni dzwonek na zabezpieczenie swoich okien i pomieszczeń przed niską temperaturą. Nie należy zwlekać do momentu kiedy poczujemy chłód w mieszkaniu spowodowany nieszczelnym oknem. Mocny wiatr i nagłe opady śniegu nie wpływają korzystnie na konstrukcje okna, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią regulację.

Pielęgnacja okna

Prawidłowe przygotowanie okna przed zimą powinniśmy zacząć od jego pielęgnacji. Najpierw myjemy okna, a przede wszystkim pozbywamy się kurzu z ram i uszczelek.  W przeciwnym razie warstwa ochronna profilu okna może zostać zniszczona przez mikroorganizmy znajdujące się w brudzie.  Do mycia najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego płynów albo delikatnych substancji myjących pomieszanych z wodą (np. płyn do naczyń). Ściereczka również powinna być odpowiednio dobrana, aby nie zarysować okna. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się bezszwowa, miękka ścierka z mikrofibry lub bawełny.

 

Sprawdzenie stanu technicznego

W kolejnym etapie należy sprawdzić stan techniczny okna. W przypadku trudności z zamykaniem lub otwieraniem, bądź szczelnością okna powinniśmy wykonać jego regulację. Należy mieć na uwadze, że przez nieszczelne okno może uciec nawet do 25% energii przeznaczonej na ogrzewanie naszego domu.

Pamiętajmy również o uszczelkach. Gdy są odpowiednio elastyczne powracają bardzo szybko do poprzedniego kształtu i wypełniają wolną przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ramą okna. Ich zużycie może negatywnie wpływać na utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu, dlatego należy je systematycznie pielęgnować specjalnym smarem lub wazeliną techniczną.

 

Regulacja sezonowa okna

Czas zadbać o regulację okuć okiennych. Jeśli zaobserwowałeś w swoim oknie wadę i nie jesteś pewny, czy jego szczelność jest odpowiednia na zbliżające się zimne dni wykonaj regulację sezonową okna. Jest to bardzo prosta czynność, którą możesz wykonać sam w domu. Szybko przekonasz się jak zmienić i nastawić docisk skrzydła na każdą porę roku. Poniżej przedstawiamy filmik instruktażowy, który pokazuje każdy etap, który należy wykonać podczas regulacji okna.

 

 

Etapy – regulacja sezonowa okna

1. Przygotuj klucz imbusowy 4 mm.

2. Obróć znacznik regulacji, który znajduje się na zaczepie:

– w sezonie zimowym  znacznik powinien znajdować się jak najbliżej uszczelki,

– w sezonie letnim znacznik należy ustawić jak najdalej od uszczelki.

3. Do pełnej regulacji okna należy powtórzyć czynność na pozostałych zaczepach.

Pin It on Pinterest

Share This