fbpx

Firma Okna Debow rozwija sieć dystrybucji produkowanych okien i drzwi poprzez model franczyzowy. Franchising jest formą umowy licencyjnej, polegającą na udzieleniu franczyzobiorcy zezwolenia na sprzedaż swoich produktów. Pozwala na wejście na nowe rynki dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i na wspólne osiąganie zysków. O tym, na czym polega system franczyzowy w firmie Okna Debow opowiada dyrektor ds. sprzedaży Mariusz Bułka.

Na czym polega system franczyzowy?

M. Bułka: System franczyzowy w wielu sektorach rynkowych staje się najpopularniejszym, a zarazem najwygodniejszym rodzajem współpracy pomiędzy firmami. Polega na reprezentowaniu producenta na rynkach lokalnych, co zapewnia większe przychody oraz wymierne oszczędności związane z promocją. Główną zaletą naszego systemu jest stała pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dzielenie się know-how z zakresu promocji, obsługi oraz sprzedaży produktów dostępnych w ramach oferty producenta. Pozwala też na wygenerowanie większych przychodów w firmie.

Od czego należy zacząć taką współpracę?

M. Bułka: Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest kontakt z naszym działem handlowym, który przedstawia korzyści oraz obowiązki wynikające z rozpoczęcia współpracy franczyzowej. Po podjęciu decyzji ustalony zostaje indywidualny plan działania, na podstawie którego partner zostaje wdrożony oraz przeszkolony zgodnie ze standardami.

Jaki rodzaj franczyzy oferuje Państwa firma?

M. Bułka: Okna Debow w ramach swojej oferty proponuje potencjalnym partnerom franczyzę dystrybucyjną. Polega ona na oferowaniu produktów dostępnych w ramach oferty produktowej firmy. Natomiast w ramach współpracy firma wspiera działania usługowe, oferowane jako kompleksowa oferta salonów sprzedaży. Dlatego też w punktach franczyzowych można zakupić produkty wraz z pełną obsługą tj. montażem czy serwisem.

W jaki sposób można dołączyć do współpracy? Czy trzeba spełnić konkretne warunki?

M. Bułka: Na poszczególnych etapach rozpoczęcia współpracy, partnerzy, którzy podpisali już umowę franczyzową, działają według wcześniej ustalonego planu. Kluczowym momentem jest wybór lokalizacji, w której prowadzona będzie placówka. Nie mniej ważny jest dobór zespołu pracowników – zazwyczaj zakłada się zatrudnienie nie mniej niż 1 pracownika biurowego oraz przedstawiciela terenowego. Istotną kwestią zawsze pozostaje dobór zespołu montażystów lub firm współpracujących.

Ile kosztuje taki rodzaj współpracy?

M. Bułka: W ramach strategii tworzenia zupełnie nowej sieci – postanowiliśmy, że dla pierwszych 15 partnerów na terenie województwa śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego nie wprowadzimy opłaty licencyjnej, która standardowo dla innych województw wynosi 30.000 złotych netto.

Nasza franczyza jest najbardziej partnerską franczyzą na rynku, w przypadku sprzedaży nie posiadamy opłat miesięcznych. Ogólnie rzecz ujmując – zarabiamy wspólnie!

Czy można rozwiązać umowę bez ponoszenia kosztów?

M. Bułka: Umowę zawieramy z partnerami na okres 5 lat, z założeniem możliwości rozwiązania jej po 3 latach bez dodatkowych kosztów. Pierwszy rok to inwestycja w szkolenia, wdrożenia oraz inne działania, których koszty w większości ponosi firma Okna Debow, dlatego właśnie bezkosztowe rozwiązanie umowy może nastąpić po 3 latach.

W jakich miastach obecnie znajdują się Państwa salony franczyzowe?

M. Bułka: System franczyzowy jest nową ideą sprzedaży. Już w pierwszym roku współpracy z różnymi jednostkami otworzyliśmy nasze pierwsze punkty partnerskie m.in. w Katowicach, Krakowie, Węgierskiej Górce i Niepołomicach, natomiast w grudniu 2021 planujemy otwarcie punktu w Tarnowskich Górach.

Prowadzenie salonu sprzedaży okien w modelu franczyzowym to szansa na szybki rozwój lokalnej firmy. Jest on możliwy dzięki renomie i wsparciu silnego partnera. Tego rodzaju działalność wiąże się również z szeregiem wyzwań. Swoimi doświadczeniami oraz opiniami w tym zakresie podzielili się właściciele punktów partnerskich Okna Debow.

Wypowiedzi przedstawicieli salonów francyzowych Okna Debow:

Tadeusz Filla – Katowice: Franczyza proponowana przez Okna Debow jest na pewno opłacalna. Decyduje o tym m.in. brak opłat (wstępnych lub miesięcznych) – od początku pracujemy tylko “dla siebie”. Tak naprawdę to co wypracujemy zostaje u nas, generując oczywiście obrót i zysk również w fabryce.

Mocnym argumentem przemawiającym za współpracą jest również to, że na każdym etapie możemy liczyć na pomoc osób pracujących bezpośrednio w firmie Okna Debow.

Jeśli chodzi o kwestię negocjacji umowy, osobiście tego nie robiłem. Umowa była dla mnie na tyle jasno skonstruowana, że ufam, iż zarówno ja, jak i Okna Debow będziemy zawsze lojalni wobec siebie.

Biznes – budowlanka, a w szczególności sprzedaż i montaż stolarki okiennej to według mnie „ciężki kaliber”. Wiele trzeba pokory, nauki i czasu żeby wszystko zgrać i ogarnąć. Trudno sklasyfikować osoby nadające się do franczyzy, jednak jeśli chodzi o mnie to raczej nie zdecydowałbym się na współpracę w innym systemie niż ten.

Kirill Dovnar – Kraków: Rodzaj franczyzy oferowany przez firmę Okna Debow jest opłacalny pod warunkiem, że ma się doświadczenie w branży budowlanej, posiada się odpowiedniej wysokości środki finansowe w celu inwestycji w salon, zatrudnienia pracowników, a także bardzo wysoką determinację do osiągnięcia celów oraz gotowość do poświęcenia swojego czasu. Dlatego uważam, że nie jest on rozwiązaniem dla każdego.

Jeśli chodzi o korzyści jakie ze sobą niesie, są to przede wszystkim szkolenia produktowe oraz wsparcie w prowadzeniu biznesu ze strony Dyrektora Handlowego w zakresie wiedzy teoretycznej jak i praktycznej.

Przed podpisaniem umowy należy być przygotowanym na poniesienie kosztów związanych z promocją, marketingiem oraz przedstawieniem marki na rynku lokalnym.

Łukasz Plata – Węgierska Górka: Jeśli chodzi o opłacalność systemu franczyzowego Okna Debow – przy dobrze dobranym zespole i odpowiednim nakładzie pracy jest on opłacalny. Nie jest to być może typ współpracy dla każdego, jednak niesie on ze sobą szereg korzyści takich jak: marka, wsparcie, pomoc i doświadczenie w branży franczyzodawcy. Jest to świetne rozwiązanie, gdy wykazuje się chęć prowadzenia działalności, jednak nie do końca ma się pomysł na budowanie własnej marki. Założenie firmy i jej rozwój od podstaw wymaga też dużo większego nakładu finansowego i zasobów czasowych niż współpraca franczyzowa. Dlatego też takie rozwiązanie może być dla wielu osób dużo bardziej atrakcyjne.

Kontakt dla mediów:
Barbara Tałanda
tel. 795 949 030
media@oknadebow.pl