fbpx

Ludzie, którzy nie mają problemów z poruszaniem się, zwykle nie myślą o oknach — chyba, że nadszedł czas na ich umycie. Inaczej jest w przypadku osób korzystających z wózków inwalidzkich lub chodzików. Perspektywa ludzi z niepełnosprawnościami jest zupełnie inna – patrzą na to samo, jednak w zupełnie inny sposób. W tym przypadku okna mogą sprawiać wiele problemów. Ich trudna dostępność sprawia, że często otwieranie i zamykanie staje się bardzo problematyczne, a często nawet niebezpieczne. Dostosowanie mieszkania do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową to zadanie niełatwe i wymagające więcej pracy. Jednak zdecydowanie możliwe do zrealizowania bez konieczności ujmowania na komforcie życia

 

Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie?

 

Ważną kwestią w celu zapewnienia wysokiego komfortu życia osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi jest odpowiedni dobór okien. Ważne jest, by nie krępowały ruchów, a także nie tworzyły niebezpiecznych sytuacji. Otwieranie lub zamykanie okien może niejednokrotnie doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych zranień. Kolejnym problemem jakie napotykają na swojej drodze osoby korzystające z wózka inwalidzkiego, może być podnoszenie wystarczająco wysoko okien z podwójnym zawieszeniem. Jednym z najlepszych działań, jakimi można poprawić komfort i wygodę osób z niepełnosprawnościami w tym zakresie, jest przemyślany montaż klamek. Nawet jeśli okno będzie osadzone na odpowiedniej wysokości to klamka wciąż może być poza zasięgiem.

Kolejną barierę napotykają osoby z wadą słuchu, które mogą nie usłyszeć gościa, dzwoniącego lub pukającego do drzwi. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas posiadanie drzwi oraz okien z dużym przeszkleniem. Z jednej strony takie rozwiązania mogą odbierać prywatność oraz komfort, z drugiej natomiast mogą stanowić przydatną i bezpieczną wersję swoich klasycznych opcji. Wybór należy do właściciela mieszkania!

 

 

Projekt oraz budowa

 

Wiele dla osób z niepełnosprawnością można zrobić już na etapie projektu i budowy. Podstawowe działania, jakie można wykonać to osadzenie okien oraz parapetów niżej. Należy również pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu klamek oraz korb. Dobrym pomysłem jest także zrezygnowanie z progów w drzwiach. Dodatkowo warto wyposażyć budynek w poręcze oraz zbudować specjalny podjazd, co pozytywnie wpłynie na wygodę użytkowania budynku przez osoby z niepełnosprawnościami.

Najlepszym rozwiązaniem przy dostosowaniu budynku do potrzeb jest zastosowanie przesuwnego systemu OD HST LUX. Technologia ta ułatwia codzienne funkcjonowanie i spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Przesuwne drzwi o masie skrzydła 400 kg można przesuwać bez żadnego wysiłku dzięki 6,5 – metrowej szynie jezdnej. System OD HST LUX posiada skuteczne zabezpieczenie przed wyważeniem. Dzięki czemu okna spełniają wszystkie wymogi z zakresu ochrony antywłamaniowej. Posiadają bardzo niski i próg, który zapewnia wygodne poruszanie się na wózku inwalidzkim oraz zmniejsza ryzyko potknięcia się.

Należy pamiętać że osoby z niepełnosprawnością nie muszą ograniczać się do używania tradycyjnych okien. Mogą wybrać okna automatyczne, które sterowane są za pomocą pilota. Taka opcja zapewnia wygodę i komfort w codziennym życiu. Okna automatyczne mają różne rozmiary podobnie jak tradycyjne. Mogą też działać na różne sposoby, od przesuwnych do klasycznych. W niektórych przypadkach nawet z klasycznych okien można zrobić automatyczne dzięki dodaniu do nich odpowiednich części.

Przystosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnością to często bardzo wymagające zadanie. Wybór odpowiednio dostosowanej stolarki okiennej jest pierwszym krokiem do poprawy komfortu życia. Należy jednak zachować równowagę pomiędzy łatwością obsługi a poziomem bezpieczeństwa. Omówione rozwiązania mogą znacznie ułatwić ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto zadbać o ich wykorzystanie!