Wiosna to czas pylenia wszelkich drzew i roślin, przyczyniający się do wzmożonej alergii. By ten okres był jak najmniej dokuczliwy dla alergików, powinniśmy zastanowić się co zrobić by w pełni cieszyć się słonecznymi chwilami. W tym celu przedstawiamy w jakie okno najlepiej zainwestować.

Postaw na rolety

Cierpiąc na alergię powinniśmy wyeliminować wszelkie elementy i dodatki mogące gromadzić kurz. Ograniczenia te dotyczą również wystroju okien. Należy więc zrezygnować z długich i ciężkich zasłon, a wybrać rolety. Jednym ze sposobów jest postawienie na okna bez firanek, lub na te wykonane z gładkiego materiału, które są łatwe w czyszczeniu, a dodatkowo stanowią ochronę w słoneczne dni.

W pokoju alergika idealnie sprawdzą się rolety dzień-noc, wykonane z dwóch naprzemiennie ułożonych materiałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość płynnej regulacji dostępu do światła i możemy zrezygnować z zasłon, czy firanek.

Wentylacja to podstawa

Wietrzenie pokoju przed snem pozytywnie wpływa na dotlenienie naszego naszego mózgu, lecz może przysparzać problem m.in. dostania się pyłków czy kurzu, jednak nie należy z niej całkowicie rezygnować. W przypadku braku wietrzenia naszych pomieszczeń zaczniemy mieć problemy z wilgocią, a co za tym idzie z pleśnią.

By zapewnić największy komfort alergikom zaleca się przede wszystkim wietrzenie pomieszczeń bezpośrednio przed snem i po ustaniu opadów deszczu. Są to momenty, w których wszelkiego rodzaju pyłki i kurz nie osiądą na podłogach, ścianach, czy meblach aż w takiej ilość jak podczas całego dnia.

Praktycznym rozwiązaniem są liczne nawiewniki okienne montowane w już w niemal każdym typie okien. Dzięki funkcji mikrouchylenia w okresie wiosennym i letnim zapewnią odpowiednią wentylację, ograniczając przedostawanie się niepożądanych pyłków.

Okna – łatwość czyszczenia

Łatwe i bezproblemowe czyszczenie okien i ich elementów jest niezwykle ważną kwestią dla alergika. To właśnie one przepuszczają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia do naszych wnętrz, dlatego też powinny być w łatwy sposób możliwe do wyczyszczenia.

Obecnie produkowane okna nie wymagają większych umiejętności dotyczących czyszczenia. Przeważnie wystarczy ściereczka z mikrofibry i niewielka ilość wody z dodatkiem odpowiedniego detergentu bądź mydła.  Nieco większej pielęgnacji wymagają okna drewniane, gdyż dodatkowo zaleca się ich zaimpregnowanie, by móc cieszyć się  nimi na lata.