Czyste, lśniące i okna bez smug są ozdobą każdego domu i mieszkania. Mycie okien nie wymaga wykonania skomplikowanych czynności, jedyne, o czym musimy pamiętać, to by używać specjalnych produktów pielęgnacyjnych. Mimo tak łatwych czynności, mycie okien nie jest naszym ulubionym zajęciem. Dlaczego? Gdyż zawsze możemy pozostawić smugi na szybie i zacieki.

Kiedy myć okna?

By uzyskać najbardziej zadowalający efekt, powinniśmy zastanowić się nad tym kiedy myć okna? Często popełnianym błędem jest przeświadczenie, że okna powinno się myć w upalny, słoneczny dzień. Promienie słoneczne padające na szybę podczas mycia zostawiają nieestetyczne zacieki i smugi. Drugim błędem jest mycie okien w mroźną pogodę. Zamarzające cząsteczki wody nie tylko utrudniają sam proces mycia, ale też są niebezpieczne ze względu na możliwość porysowania okna. Optymalnym rozwiązaniem jest pochmurny, lecz bezdeszczowy dzień, lub słoneczny dzień, w który promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na szybę.

kobieta myje okno

Okna bez smug-nylon czy mikrofibra?

Wielu z nas zastanawia się czym najlepiej myć okna by pozbyć się smug. Podczas mycia okien powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do pielęgnacji np. ściereczki z mikrofibry. Dzięki miękkiej tkaninie z poliestru o bardzo dużych włóknach łatwo zbiera zabrudzenia z powierzchni okien, a dodatkowo charakteryzuje się wysokim wchłanianiem wody.

Nieco starszym rozwiązaniem jest nylon. A więc tkanina poliaminowa, która nadaje połysk i pozbywa się smug i zacieków. Jeśli zastanawiacie się jak myć okna bez smug sposób jest bardzo prosty. Polega on na wykonywaniu okrężnych ruchów ręką na lekko wysuszonej powierzchni, którą chcemy wyczyścić.

Mycie okien bez smug

Mycie okien gliceryną jest jednym z popularniejszych sposobów na piękne i błyszczące okna. Ten niedrogi preparat dodawany do niewielkiej ilości wody gwarantuje tworzenie się filtru ochronnego. Drugim atutem przemawiającym za stosowaniem gliceryny jest rzadsze powstawanie zacieków. Preparat ten można zastąpić płynem do zmiękczania tkanin lub zimowym płynem do spryskiwaczy.

Mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki to kolejny sposób na okna bez smug. W jego składzie znajduje się najczęściej alkohol i sok z cytryny, a więc składniki rozpuszczające tłuszcz. Wystarczy dodać niewielką ilość do 3 litrów wody, by móc cieszyć się oknami bez smug.

mycie okien

Ramy okienne

Mycie ram okiennych wygląda tak samo jak w przypadku okien, jednak w zależności od materiału, z którego są wykonane, należy przestrzegać pewnych zasad.

W przypadku ram drewnianych zaleca się myć je ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do naczyń. Po ich osuszeniu dobrze jest dodatkowo pomalować je środkiem do ochrony drewna. Ważne jest, by unikać preparatów zawierających amoniak, gdyż mogą one uszkodzić drewno.

Ramy aluminiowe i plastikowe są delikatne dlatego warto zastanowić się m.in. nad tym czym myć okna plastikowe? W tym przypadku ramy powinny być czyszczone wodą z łagodnymi detergentami. Zabrania się używania żrących środków chemicznych, czy ostrych przedmiotów, ponieważ łatwo jest je zniszczyć.

Wielu zastanawia się czym czyścić ramy okienne PCV? Jest to materiał, który ulega zarysowaniu, porysowane szyby w oknach nie wyglądają estetycznie, dlatego najlepiej myć je miękką ściereczką i delikatnymi środkami chemicznymi. Tak samo jak w przypadku ram aluminiowych zabrania się używania ostrych przedmiotów mogących na trwale uszkodzić ramy.