fbpx

Duże szklenia wpisują się w panujące trendy i nieustannie zyskują nowych zwolenników. Stanowią one nie tylko element wizualny ciesząc pięknymi widokami, ale mają także duży wpływ na bilans energetyczny domu. Okna pozwalają na przenikanie światła słonecznego do wnętrza tym samym je ogrzewając. O ile w zimie jest to proces pożądany, o tyle w lecie niekoniecznie. Koszt wentylacji domu jest znaczący i nierzadko uderzający w kieszeń właściciela dlatego wciąż poszukuje się rozwiązań, które poradziłyby sobie z problemem nadmiernego nagrzewania pomieszczeń. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzą producenci szyb przeciwsłonecznych z firmy AGC.

Czym są szyby przeciwsłoneczne?

Szyby przeciwsłoneczne to nic innego jak specjalnie przygotowane szkło o właściwościach odbijających i pochłaniających promienie słoneczne. Dzięki temu umożliwiają znaczne zmniejszenie temperatury panującej w pomieszczeniu, ale również ochraniają wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Zadaniem tego typu szyb jest także redukcja hałasu dobiegającego z zewnątrz.

Szyby przeciwsłoneczne są stosowane w różnych miejscach, takich jak domy, biura czy też sklepy. Zazwyczaj są instalowane na oknach, ale można je spotkać także na wejściach do pomieszczeń oraz na tarasach i balkonach. Nowoczesne szkło przeciwsłoneczne może ograniczyć niepożądane zyski ciepła, pozwalając jednocześnie na maksymalną przepuszczalność światła widzialnego.

Jak działają szyby przeciwsłoneczne?

Szyby przeciwsłoneczne są wykonane z materiałów o niskiej przewodności cieplnej, które odbijają lub rozpraszają promienie słoneczne. Dzięki temu można zmniejszyć ilość ciepła, które przenika do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób szyby przeciwsłoneczne mogą znacznie obniżyć temperaturę wewnątrz budynków.
Szyby przeciwsłoneczne mogą zmniejszyć rachunki za energię, ponieważ ograniczają konieczność stosowania klimatyzatorów i innych urządzeń. Mogą one być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Działanie szyb przeciwsłonecznych opiera się na odbijaniu i rozpraszaniu światła słonecznego, dzięki czemu jest ono mniej intensywne.

Szyby przeciwsłoneczne, czyli szyby zabezpieczające przed promieniowaniem słońca

Rodzaje szyb przeciwsłonecznych

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje szyb zabezpieczających przed promieniowaniem słonecznym.

SZYBY ABSORPCYJNE to takie szyby, które pochłaniają promienie słoneczne. Powstają one przez pokrycie szyby cienką warstwą metalu lub innego materiału. Najbardziej popularnymi metalami stosowanymi w tego typu szybach są miedź i nikiel. Można je również spotkać na przykład w okularach przeciwsłonecznych albo w samochodach. Szyby absorpcyjne charakteryzują się dużą zdolnością do pochłaniania ciepła. Dzięki temu sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie konieczne jest ograniczenie dostępu światła słonecznego lub utrzymanie niższej temperatury.

SZYBY REFLEKSYJNE zaś są to nowoczesne szyby przeciwsłoneczne, jednak o innej zasadzie działania niż szyby absorpcyjna. Ich zadaniem jest odbijanie światła słonecznego. Najczęściej spotyka się je w postaci folii oklejonej szybą. Folia ta może być na przykład biała lub srebrna. W efekcie całe światło słoneczne odbija się od takiej powierzchni i nie dociera do wnętrza pomieszczenia. Szyby takie są zarówno świetnym rozwiązaniem dla budynków biurowych, ale coraz częściej również stosowane w budownictwie indywidualnym.

SZYBY SELEKTYWNE cieszą się rosnącą popularnością wśród konsumentów. Gwarantują niski stopień przepuszczalności energii słonecznej jednocześnie zapewniając wysoką przepuszczalność światła. W zależności od stopnia odbicia światła, szkło selektywne może być stosowane w różnych celach. Powłoka selektywna odbija aż 97% promieni słonecznych, dzięki czemu pomieszczenie jest lepiej chronione przed nagrzewaniem się. Szyby selektywne pozwalają wykorzystać duże przeszklenia w najbardziej korzystny dla pomieszczeń oraz ich użytkowników sposób.

Przełom w dziedzinie izolacji i estetyki

Stopray to nowe powłoki stworzone przez firmę AGC i dostępne w sprzedaży w sieci salonów Okna Debow. Częstotliwość stosowania dużych szklanych elewacji sprawiła, że konieczne było poszukiwanie skutecznej kontroli słonecznej. W odpowiedzi powstały powłoki Stopray Vision-52 i Stopray Vision-62 oraz ich hartowane odpowiedniki Stopray Vision-52T i Stopray Vision-62T.

Powłoka Stopray Vision-52 i Stopray Vision-62 o współczynniku całkowitej przepuszczalności energii słonecznej na poziomie 33% sprawia, że produkty przepuszczają dużą część światła widzialnego, oświetlając wnętrza przez okrągły rok. Dodatkowe innowacyjne rozwiązania technologiczne ulepszyły szyby pod względem ochrony przed zimnem! Współczynnik Ug tego szkła wynosi tylko 1,0 W/(m2K), dzięki czemu zapewnia ono doskonałą izolacyjność, co wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania, a zatem jest przyjazne dla środowiska!

Szyby w wersji hartowanej zaś mogą być gięte i ulepszane z wykorzystaniem m.in. sitodruku. Największą ich zaletą jest jednak fakt, że produkty te można łatwo zestawiać ze sobą na elewacji! Pozwala to na łączenie szkła płaskiego i giętego. A to wszystko dzięki jednakowemu, neutralnemu wyglądowi i stabilności barw.