fbpx

Prace wykończeniowe, jak i sam remont, to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu naszych okien. W szczególności dotyczy to okuć, które są bardzo wrażliwe na kurz i pył po remoncie. Dokładne zasłonięcie wszelkich elementów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszych okien w przyszłości. W poniższej części zaprezentowaliśmy jak w łatwy sposób zadbać o okna podczas remontu. 

Pył podczas remontu

Podejmując decyzję o remoncie powinniśmy skupić się na osłonięciu okien, gdyż różnego rodzaju prace remontowe mogą stanowić zagrożenie dla szkła i jego dodatkowych elementów.

Ważne jest zabezpieczenie przed kurzem podczas remontu. Ocieplenie, tynkowanie czy malowanie elewacji generuje spore ilości zanieczyszczeń, które trudno usunąć. Dlatego zaleca się, by podczas prac związanych z występowaniem pyłu nie otwierać okien i nie wietrzyć pomieszczeń, szczególnie w pozycji uchylnej. Intensywne wietrzenie może spowodować, że pył, który opada, osadzić się może na elementach okucia, a w konsekwencji może stać się trudny do usunięcia. Z doświadczenia wiemy, że zabezpieczenie okien przed tynkowaniem może oszczędzić nam stresu. Dlatego zachęcamy do skupienia się na dobrym przygotowaniu do remontu. 

okna debow-zabezpieczenie podczas remontu

Jak okleić okna przed tynkowaniem?

Zabezpieczenie naszych okien przed uszkodzeniami nie wymaga drogich materiałów – folie malarskie i taśmy klejące w zupełności wystarczą. Aby poprawnie zabezpieczyć okno, należy dokładnie okleić jego okucia i zawiasy taśmą. Następnie przymocować folię ochronną na szybach i profilach oraz zabezpieczyć klamki. Świetnie sprawdzi się folia ochronna na drzwi przy remoncie domu. Coraz popularniejszą praktyką są okna produkowane tylko z jedną klamką tzw. roboczą. Dzięki temu w przypadku uszkodzeń nie będzie konieczności wymieniania wszystkich klamek. Z kolei ochrony parapetów zewnętrznych zaleca się stosować: odpowiednie lakiery szczególnie w przypadku parapetów drewnianych. Dzięki temu powierzchnia stanie się twarda i odporna na wodę czy środki chemiczne. Ważne jest też to, by po zakończonym remoncie naoliwić i regularnie bejcować drewniane powierzchnie, zapewni to ich ochronę na lata. Ważne jest solidne zabezpieczenie okien podczas remontu, ponieważ ochroni to nas przed zbędnymi kosztami.

Co zrobić w przypadku zabrudzeń okna?

Gdy nie sprawdzi się zabezpieczenie okien przed tynkowaniem nie musimy się od razu martwić. Mimo dobrze zabezpieczonych okien zabrudzenia mogą się zdarzyć. Najważniejsze to działać od razu. Czasem może zawieść zabezpieczenie okien przed malowaniem elewacji. Najprostszym sposobem na zabrudzenia jest sama woda lub woda z dodatkiem detergentu czy mydła. Nie zaleca się stosowania silnych detergentów, czyli takich, które zawierają ocet czy kwaski, gdyż mogłyby one zniszczyć elementy stolarki okiennej. Nieco mocniejsze detergenty można zastosować w przypadku zabrudzenia pianką montażową. Czasem zastanawiamy się czym zabezpieczyć piankę montażową? Pianka szybko zastyga i jest trudna do usunięcia, dlatego jak najszybciej należy ją rozpuścić odpowiednim preparatem. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem jej nie zdrapywać, gdyż może to doprowadzić do powstania zarysowań. Jeśli jesteście ciekawi kiedy i jak myć okna, by nie pozostawić zabrudzeń, zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym blogiem Okna bez smug.

okna debow- zabezpieczenie okien