Poszczególne pomieszczenia w naszych domach pełnią różne funkcje. Salon, sypialnia, gabinet, kuchnia czy łazienka to przestrzenie zaspokajające zupełnie różne potrzeby domowników. Przekonanie, że w całym domu powinniśmy zastosować takie same okna, aby zachować spójność estetyczną, to mit. W swoich własnych czterech ścianach powinieneś czuć się komfortowo. Dzięki połączeniu estetyki i funkcjonalności okna jest to możliwe.

Jakie okno wybrać do kuchni?

 

Kuchnia to wyjątkowe miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu na rozmowach i przygotowywaniu wspólnych posiłków. Nie bez powodu nazywa się ją „sercem domu”. Gotując lubimy często poeksperymentować i wypróbować nowe przepisy. Wykorzystujemy do tego dużą powierzchnię blatu, płyty kuchennej czy stołu. Dlatego w kuchni bardzo dobrze sprawdzi się okno przesuwne, które pozwoli na szybkie i sprawne wywietrzenie pomieszczenia. Robimy jeden ruch bez konieczności zdejmowania różnych sprzętów z blatu. Z oknem przesuwnym zyskujemy również dodatkową powierzchnię jaką stanowi parapet. Możemy ustawić na nim najpotrzebniejsze rzeczy, aby zawsze były pod ręką lub po prostu zagospodarować go różnymi kuchennymi ozdobami. Pamiętajmy również, że okno to źródło światła. Warto więc zadbać podczas planowania powierzchni, aby okno znajdowało się blisko przestrzeni roboczej. W ten sposób zaoszczędzimy energię oraz zapewnimy naszym oczom komfort pracy w warunkach naturalnego oświetlenia.

Salon

Salon to wizytówka naszego domu. Jest on centrum spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Spędzamy w nim  dużo czasu w gronie naszych bliskich oraz gości. Pomieszczenie to powinno być dobrze oświetlone i posiadać wysokie walory estetyczne. Do salonu więc proponujemy duże okna z ukrytymi zawiasami, które nie zaburzają tego efektu. Dobrze sprawdza się tutaj innowacyjny system okuć Roto NT Designo. Okno z wykorzystaniem okuć Roto posiadają gładką powierzchnię bez wystających elementów. W przypadku dużych okien jest to duży plus, ponieważ ukryte zawiasy ułatwiają również mycie okna. Oprócz tego Roto NT Designo posiada małe, kompaktowe zawiasy, dzięki którym na obwodzie okucia możemy dodatkowo umieścić dozbrojenie okna. Podniesiemy w ten sposób poziom zabezpieczenia antywłamaniowego.

Sypialnia

Sypialnia to miejsce odpoczynku i relaksu, większość z nas podczas snu lubi mieć otwarte okno i zapewniony stały dopływ świeżego powierza, które umożliwia spokojny sen. Stałą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu zapewni nam okno z mechanizmem wielostopniowego uchyłu. Sami w ten sposób możemy dopasować sobie dopływ świeżego powietrza dostosowany do warunków pogodowych. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednie miejsce na zasuwnicy i przekręcić odpowiedni element. Dzięki temu przy konkretnym położeniu klamki zablokowana zostanie pozycja okna. Nie musimy już się wtedy martwić, że podczas snu okno za bardzo się otworzy, czy zamknie. Rano okno będzie w takiej samej pozycji w jakiej je zostawiliśmy przed położeniem się spać.

Pokój dziecięcy

Pokój dla dzieci powinien być przede wszystkim bezpieczny. Sami czujemy komfort kiedy mamy świadomość, że nic się dziecku nie stanie kiedy będziemy przebywać w innym pomieszczeniu. Zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku okien wcale nie musi być trudne i skomplikowane. Najlepsze do pokoju dziecka będą okna z zabezpieczeniem na kluczyk, bez którego otwarcie okna staje się niemożliwe. Dzieci mogą jedynie uchylić okno w celu przewietrzenia pokoju, ale same go nie otworzą. Co do wyboru samych okien powinny być one energooszczędne o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Zabezpieczą one przed utratą ciepła i zapewnią utrzymanie stałej temperatury w pokoju.

Pracownia lub gabinet

Miejsce naszej pracy powinno być wygodne i funkcjonalne, dlatego najlepiej wybrać okna z klamką na dole. Możemy wtedy w łatwy sposób otworzyć okno nie przerywając pracy i bez wstawania  z miejsca. Taką funkcję posiada Roto NT Komfort, które ułatwia obsługę okien w trudno dostępnych miejscach. Otwarcie nawet ciężkich okien nie będzie wymagało użycia dużej siły. Nie ma tutaj konieczności pociągania za skrzydło okna podczas otwierania i zamykania, ponieważ odbywa się to wszystko automatycznie w momencie ustawienia klamki. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku osób poruszających się na wózku – klamka nie znajduje się zbyt wysoko, dlatego każdy poradzi sobie z jej ustawieniem.

Łazienka

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy czas sami podczas kąpieli, korzystania z prysznica oraz porannej toalety. Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie okna w łazience. Jest to bardzo dobry pomysł, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu go zgodnie z panującymi w tym pomieszczeniu warunkami. Pamiętajmy, że to właśnie tutaj występuje najwięcej wilgoci i nagłych zmian temperatury. Dzięki odpowiednim oknom w łazience szybko możemy pozbyć się pary wodnej, która w nadmiernej ilości prowadzi do tworzenia się wilgotnego powietrza, a co za tym idzie do pojawiania się pleśni i grzybów. Z tego względu należy wybrać okna wyposażone w nawiewniki, umożliwiające stałą wymianę powietrza zarówno w ciepłe jak i deszczowe dni.

Wybierając okna do poszczególnych pomieszczeń warto zwrócić uwagę na ich parametry oraz dodatkowe funkcjonalności. Dobrze podjęta decyzja zapewni nam satysfakcję na wiele kolejnych lat ich użytkowania. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w doborze okien do swojego domu, skontaktuj się naszym doradcą.