fbpx

Fabryka okien z Dębowa przeszła gruntowne zmiany, których efektem jest oferta stolarki PVC skierowana do klientów o wyższych wymagania w zakresie jakości. O restrukturyzacji firmy i jej obecnej pozycji opowiada prezes – Rafał Prucnal.

Od kiedy działa fabryka okien w Dębowie?

W branży okiennej jesteśmy obecni od 2001 r., ale można powiedzieć, że w roku 2019 powstaliśmy na nowo jako firma Okna Debow. Nasza fabryka w Dębowie przeszła gruntowną modernizację, której celem było usprawnienie procesu produkcyjnego i poprawa jakości wykonywanych okien. Skupiliśmy się na produkcji, ograniczając równocześnie działalność montażową. Wspólnie z całym zespołem pokonaliśmy trudny etap restrukturyzacji, którego efektem jest stworzenie nowoczesnej fabryki.

Co zmieniło się w fabryce?

Zbudowaliśmy między innymi nową halę produkcyjną na której wdrożyliśmy 2 zautomatyzowane linie produkcyjne oparte na wykorzystaniu technologii V-perfect. Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii łączenia profili jakie stosuje się w naszej branży. Inwestycje te zrealizowaliśmy dzięki wykorzystaniu środków Unii Europejskiej. Podstawą do uzyskania dotacji były prowadzone przez nas prace badawczo-rozwojowe i patenty, które zgłosiliśmy w ostatnich latach. Z niewielkiej firmy zajmującej się konstruowaniem i montażem stolarki, stajemy się liczącym w regionie producentem okien klasy premium.

Wprowadziliście zmiany w organizacji produkcji?

Tak, większość procesów została zdigitalizowana. Produkcja okien nie wymaga już na przykład zbędnej dokumentacji papierowej. Zinformatyzowaliśmy się i zainwestowaliśmy w infrastrukturę wspierającą zarządzanie procesem produkcji. Jesteśmy wciąż w trakcie wprowadzania niektórych zmian i reorganizowania przestrzeni produkcyjnej oraz magazynowej, ale już teraz widzimy, że pozytywnie wpływają one na funkcjonowanie naszej fabryki.

Jak wygląda kwestia zatrudnienia w firmie?

Stale powiększamy naszą załogę. Jesteśmy firmą o charakterze rodzinnym, która dobrze wkomponowała się w lokalną społeczność. Bardzo dobrze czujemy się w Dębowie. Zatrudniamy głównie miejscowych pracowników. Obecnie poszukujemy również przedstawicieli handlowych, którzy odpowiedzialni byliby za rozwój dystrybucji na rynkach zagranicznych. Planujemy rozszerzyć działalność na takie kraje jak: Niemcy, Austria, Słowacja, Szwajcaria, Czechy, Francja, Włochy oraz Ukraina. Nasza marka jest już tam obecna i cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Zamierzamy jak najlepiej wykorzystać ten potencjał.

Okna Dębów czy Okna Debow?

To nadal często pojawiająca się wątpliwość. Szeroko zakrojone zmiany dotyczyły również naszej marki. Oficjalna i jedyna nazwa to Okna Debow. W 2019 roku zmieniliśmy logo firmy a od kilku miesięcy posługujemy się całym zestawem na nowo zaprojektowanych materiałów informacyjnych i reklamowych. Odświeżyliśmy także stronę internetową oknadebow.pl oraz rozwinęliśmy nasze profile w mediach społecznościowych. Nasi klienci pozytywnie odebrali te zmiany. Stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni, już nie tylko w wymiarze regionalnym. Chcę podkreślić, że zmiany w sposobie prezentacji naszej firmy nie mają charakteru wyłącznie wizerunkowego. Okna Debow to marka, której fundamentem jest jakość i nowoczesność a docelowym miejscem – segment okien klasy premium. Zdaję sobie sprawę, że proces budowania takiej reputacji będzie długotrwały, ale głęboko wierzę w powodzenie naszej misji.

Co wyróżnia produkty marki Okna Debow na rynku?

Przede wszystkim jakość wykonania oraz klasa komponentów używanych do produkcji okien. Wszystkie produkowane przez nas okna w porównaniu do przeciętnej oferty firm z naszej branży, to produkty o podwyższonym standardzie. Bazujemy na profilach Salamander i Kommerling, a w procesie produkcji wykorzystujemy technologię V-Perfect. Cyfrowo sterowane, zautomatyzowane linie produkcyjne, pozwalają nam uzyskać niezwykle trwałe i precyzyjne połączenia profili, uszczelek i innych elementów konstrukcyjnych okien. Ponadstandardowe jest również wyposażenie dodatkowe naszych okien w takie elementy jak: zaślepienia wrębu okuciowego, podnośniki skrzydeł, zabezpieczenia antywłamaniowe itp. Dzięki stosowaniu wysokiej jakości komponentów do produkcji oraz nowoczesnej technologii, jesteśmy w stanie dostarczać naszym klientom okna z najwyższej półki w atrakcyjnej cenie.

Wspomniał pan o pracach badawczo-rozwojowych. Co jest ich rezultatem?

Opracowaliśmy na przykład autorskie rozwiązania w zakresie nakładek akustyczno-termicznych na okna PVC. Dzięki technologii V-Perfect jesteśmy w stanie zaproponować nakładki aluminiowe, które wyróżniają się precyzją wykonania i znacząco poprawiają parametry okien. Ponadto oferujemy rozwiązanie, którego nie posiada żaden z konkurentów w Polsce i prawdopodobnie również na świecie. Mam na myśli okna PVC, których powierzchnię pokrywamy naturalnym fornirem. Technologia ta została przez nas opatentowana i mamy nadzieję, że stanie się naszym znakiem rozpoznawczym na najbliższe lata.

Jakie właściwości posiada opatentowana nakładka akustyczno-termiczna?

Nakładka składa się z dwóch różnych materiałów konstrukcyjnych: aluminium i PVC. W znaczący sposób poprawia parametry techniczne okna, w tym zwiększa odporność na czynniki atmosferyczne. Posiada również wysokie parametry akustyczne, dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów izolacyjnych. Nakładka przyjmuje kształt ramki, która uatrakcyjnia wygląd okna i fasady. Zastosowanie tego produktu daje nieograniczone możliwości kolorystyczne, które nie są dostępne w zwykłych oknach PVC. Nakładki zaczęły w ostatnich latach wyznaczać nowy trend w budownictwie. Staramy się wykorzystać to jako szansę dla siebie i rozwijamy autorskie konstrukcje, wyróżniające się między innymi nowatorskimi sposobami łączenia profili nakładek oraz wizualnego wykańczania ich powierzchni.

Jakie są plany rozwojowe firmy?

Aktualnie największym wyzwaniem dla nas jest rozwój sieci dystrybucji. Poszukujemy partnerów, którzy gotowi byliby na podjęcie współpracy z nami, jako autoryzowani dystrybutorzy produktów marki Okna Debow. Widzimy rosnący popyt na okna klasy premium w Polsce oraz w innych krajach. Sami chcemy skupić się na produkcji okien i doskonaleniu ich konstrukcji, natomiast dystrybucję i montaż zamierzamy powierzyć zaufanym partnerom. Przygotowaliśmy specjalny program wsparcia dla nowych dystrybutorów i skupiamy się na jego wprowadzeniu w życie.

Kontakt dla mediów:
Barbara Tałanda
tel. 795 949 030
media@oknadebow.pl