fbpx

Ostatnio bardzo duże przeszklenia stają się modnym elementem projektowania domów – i to nie tylko wnętrz skrajnie nowoczesnych. Nie bez powodu. Duże okna w  domu są kojarzone z luksusem, głównie z racji, że ich cena jest odpowiednio wyższa od ceny tradycyjnej wielkości okien montowanych w domach. Jednak poza tym, że dają one świetny efekt wizualny zarówno we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz, są pod wieloma względami także funkcjonalne. Co powinieneś wiedzieć o dużych oknach?

Zalety dużych okien

Duże przeszklenia powodują przede wszystkim, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne – jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby je wizualnie powiększyć. W przypadku okna na ogród skutecznie łączymy domową przestrzeń z ogrodem oraz ewentualnym tarasem, który jest wtedy w pewien sposób przedłużeniem pokoju. Wówczas ogród zdaje się „wchodzić” do naszego wnętrza. Dzięki dużym przeszkleniom, również i z zewnątrz, budynek prezentuje się efektowniej.

Pomieszczenie, które posiada duże okno jest także bardzo dobrze doświetlone ze względu na dużą ilość promieni słonecznych wpadających z zewnątrz. Dzięki temu nabiera ono także lekkości i staje się przytulniejsze. Ma to jednak również aspekt funkcjonalny – więcej naturalnego światła oznacza większą oszczędność na energii elektrycznej zużywanej do oświetlania pomieszczeń. Naturalne światło jest dla nas oczywiście szczególnie ważne w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy dzień jest bardzo krótki. Większe okna są w stanie wyłapać wtedy więcej promieni, rozświetlając także te najciemniejsze zakątki wnętrza. Dodatkowo sam fakt, że korzystamy z naturalnego światła powoduje, że nasze oczy mniej się męczą.

Niestety jak wszystko, mimo swoich zalet duże okna posiadają także parę wad o których należy pamiętać.

Wady dużych okien

Dzięki dużym przeszkleniom uzyskujemy szeroki obraz przestrzeni na zewnątrz, jednak takie rozwiązanie najlepiej funkcjonuje wówczas, gdy z okna nie ma bezpośredniego widoku na sąsiedni dom czy też ulicę. W przeciwnym wypadku, szczególnie wieczorem, duże przeszklenia przyciągają uwagę osób z zewnątrz, dlatego dobrze zainwestować w rolety czy zasłony dodające więcej prywatności. Kłopotliwe może być również mycie okien nieotwieranych na parterze lub dużych panoramicznych. Z pewnością pomóc tu mogą dobre drabiny oraz odpowiednio dobrane akcesoria do mycia. Kolejnym aspektem w tym przypadku jest podwyższone ryzyko włamania – łatwiej jest niestety sforsować tego typu przeszklenia. Warto więc dowiedzieć się, jakie zabezpieczenia okien chronią przed włamaniem i zainwestować w stolarkę z zabezpieczeniami antywłamaniowymi.

Duże przeszklenia a temperatura wewnątrz

Decydując się na większe przeszklenia należy pomyśleć o możliwości zasłaniania okien, aby mieć możliwość dopasowania ilość światła jaką chcemy wpuścić do wnętrza. Jest to zazwyczaj zależne od pory roku i dnia. Latem zapobiegamy w ten sposób przegrzewaniu się pomieszczeń, dzięki czemu możemy utrzymać w środku odpowiadającą nam temperaturę. Zimą natomiast zasłaniając duże przeszklenia unikamy ucieczki ciepła z budynku. W wyjątkowo słoneczne jesienno-zimowe dni większe okna po nasłonecznionej stronie umożliwiają z kolei dogrzanie większej powierzchni energią ze światła słonecznego. Jeśli chodzi o ilość światła wewnątrz domu regulować ją możemy zarówno  osłonami w oknach, jak i na zewnątrz budynku. Z kolei przed przegrzewaniem się pomieszczeń głównie chronić będą te drugie. W tym wypadku najpopularniejsze są zewnętrzne rolety chowające się do kasety nad oknem, poruszające się po prowadnicach.

Trwałość dużych przeszkleń i system otwierania

Duże okna mogą być naprawdę bardzo ciężkie. Wybierając przykładowo trzyszybowe drzwi tarasowe musimy mieć na uwadze, że mogą one ważyć nawet pół tony oraz powierzchnia okna do podłogi jest większa niż w przypadku okien tradycyjnych. Jeśli chodzi o trwałość i stabilność dużych okien, to zależy ona przede wszystkim od sztywności profili. Wymiana okien na większe uzależniona jest w głównej mierze od ich grubości oraz rodzaju jaki powinniśmy dobrać właśnie do ciężaru okna. Wytrzymałość okna jest silnie uzależniona od materiałów z jakich jest ono wykonane. Najbardziej wytrzymałe są ramy z drewna i aluminium – w ich przypadku okna mogą być duże i nie potrzebują wzmocnień. Profile z PVC nie są z kolei zbyt sztywne i nie zawsze można użyć ich przy większych przeszkleniach, chyba, że okno ma posiadać dodatkowe podziały. Wybierając okno należy też dobrać odpowiedni system otwierania. W największych oknach najczęściej stosowane są okucia przesuwne – dzięki nim nawet ciężkie i duże drzwi można otworzyć jednym ruchem ręki.

Teoria mówi, że wielkość okna powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi. Rozważając jego zakup miejmy na uwadze to, że duże okna mają wiele atutów – zarówno wizualnych, jak i praktycznych. Jest to oczywiście nie najtańsza inwestycja, jednak przymierzając się do wyboru okna warto mimo wszystko zapoznać się z pełną specyfiką dużych przeszkleń, a zdobytą wiedzę zestawić z własnymi potrzebami i preferencjami.