Współczesna technologia daje możliwości produkcji okien niemal w każdym kształcie, rozmiarze czy kolorze i zazwyczaj na zamówienie. Do najbardziej nietypowych kształtów zaliczyć można ekliptyczne, trójkątne, o łukowatych zakończeniach czy w kształcie, chociażby trapezu. Poznaj nietypowe kształty okien i sposoby ich aranżacji.

 

Nietypowe okna i ich funkcjonalność

 

Istnieje przekonanie, że okna awangardowe pełnią jedynie funkcje estetyczne, tymczasem możliwość doświetlenia, wentylacji, czy zapewnienie ciekawego punktu widzenia, to również funkcje jakie pełnią. Dodatkowo sprawdzają się idealnie zapewniając doskonały efekt i indywidualny charakter każdego domu. Sprawdź jak zaaranżować okna nietypowe czytając nasz najnowszy blog.

 

Sposób na okrągłe kształty

 

Na pewno jednym z ciekawszych pomysłów są okna w okręgu. Zazwyczaj są małe, montowane w łazience na klatce schodowej, czy na poddaszu, gdzie ograniczone są możliwości wyboru innego kształtu. Dodatkowo nietypowe okna potrafią wzbogacić projekt i odmienić elewację. Najczęściej pozostają bez dodatkowych elementów dekoracyjnych, lecz można je przysłonić półokrągłymi plisami, czy roletami ściennymi.

  okna debow-awangardowe okna

 

Świetliki dachowe

 

Świetliki punktowe zbudowane są z podstawy i kopułki, czyli pokrywy. Ich kształt może być różnorodny, tak jak i wariant techniczny. Najczęściej występują w postaci kwadratów, prostokątów, piramid czy koła, natomiast wariant techniczny jaki oferują to np. stałe, otwierane ręcznie, elektrycznie czy z funkcją wyłazu dachowego. Najczęstszym materiałem, z którego są wykonywane to tworzywo sztuczne lub żywica poliestrowa z dodatkiem włókien szklanych. Dzięki tym rodzajom nietypowych okien świetliki kopułkowe zapewniają dodatkowe doświetlenie pomieszczeń, w których nie ma możliwości montażu innych rodzajów okien.

 

Gdzie zamontować nietypowe okna?

 

By okna o nietypowych kształtach w pełni spełniały swoją rolę należy zastanowić się, gdzie powinny zostać zamontowane. Duże okna o łukowatym wykończeniu świetnie sprawdzą się w salonie. Bardzo wysokie przeszklenia idealnie oddzielą przestrzeń między domem a ogrodem. Małe w kształcie trapezu czy okręgu doświetlą klatki schodowe, garderoby, a także łazienki. Z kolei okna narożne wpuszczą dużo dziennego światła np. w jadalni.

 

Czym zasłonić nietypowe okna?

 

Dla wielu osób zasłanianie awangardowych okien jest niewyobrażalne, jednak i w takich przypadkach istnieje wiele rozwiązań. Jak zasłonić skośne okna? W oknach narożnych idealnie sprawdzą się zasłony lub rolety. Jeśli posiadamy okna w kształcie trójkąta można zastosować żaluzje ułożone pionowo czyli wertykale,  które nie tylko przyciemnią pomieszczenie, ale i uzupełnią je o ciekawy element dekoracyjny. Innym rozwiązaniem są plisy, które idealnie współgrają z kształtami skośnymi, trójkątnymi czy trapezowymi. Jak widać kształtów i możliwości dekoracji okien awangardowych jest wiele i to właśnie od nas zależy jakie kształty i możliwości ich zasłaniania wybierzemy.

  okna debow-wertykale