Okna skandynawskie to nie tylko stylowe rozwiązanie, ale także funkcjonalne i energooszczędne. Mają wiele zalet, które sprawiają, że to popularne w krajach skandynawskich rozwiązanie coraz częściej zyskuje zwolenników w Polsce. Ich charakterystyczny styl łączy w sobie funkcjonalność, prostotę oraz naturalność materiałów. Ze względu na swoje minimalistyczne wzornictwo i wysoką jakość wykonania, okna skandynawskie często są uznawane za elementy dekoracyjne, które wprowadzają do wnętrza skandynawski klimat. Jakie cechy mają okna skandynawskie i dla kogo będą dobrym wyborem?
Styl skandynawski tylko w Skandynawii?
Rozwiązanie to jest stosowane przede wszystkim w krajach skandynawskich takich jak Norwegia, Szwecja, Dania czy Finlandia, jednak ostatnio zyskuje na popularności w innych częściach świata. Styl skandynawski na dobre wszedł do obecnych trendów. Rozświetlone skandynawskie wnętrze jest przede wszystkim przestronne i charakteryzuje się czystością formy oraz stonowanymi barwami. Wnętrze dekorowane w tym stylu ma nadać surowej aury i chłodu. Prosty i wygodny styl sprawdza się zarówno w domach, jak i mieszkaniach.
W mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim często stosuje się dekoracje w formie lampionów czy książek na drewnianych półkach. Nierzadko dekoratorzy decydują się również na wiklinę. Wyplatane siedziska, plecione kosze i wianki z gałązek idealnie dopełniają surowego wnętrza. Jeśli chodzi zaś o tekstylia, najczęściej używa się naturalnych tkanin. Są to m.in. bawełna, len i juta. Świetnym dopełnieniem wnętrza w stylu skandynawskim są narzuty i pledy z grubym splotem. Jednak nieodłącznym elementem pomieszczeń w tym stylu są okna skandynawskie.
Jakie są cechy okien skandynawskich?
Okna skandynawskie, które można znaleźć również pod nazwą „okna szwedzkie” lub „norweskie”, wyróżniają się kilkoma cechami, które sprawiają, że są one bardzo popularne w krajach północnej Europy oraz coraz częściej pojawiają się na polskim rynku.
Jednym z podstawowych wyróżników tej formy, jest to, że otwierają się na zewnątrz, a nie do wewnątrz jak ich tradycyjny odpowiednik. System otwierania okien skandynawskich został uwarunkowany przez klimat panujący na obszarach mocno wysuniętych na północ. Czynniki atmosferyczne tj. mocny wiatr i chłód wymusiły stworzenie szczelnej konstrukcji odpowiedniej na silne podmuchy wiatru. Co ciekawe, aby ułatwić mycie okien, które otwierają się na zewnątrz, opracowano technologię obracanego skrzydła 180°. Dzięki temu nie ma potrzeby mycia okien na różne sposoby z zewnątrz.
Dodatkowo, stosunkowo wąskie profile pozwalają uzyskać wyższy współczynnik przenikania światła. W przypadku okien skandynawskich, współczynnik ten może się różnić w zależności od modelu i producenta, ale zazwyczaj wynosi od 70% do 80%. Warto zauważyć, że okna skandynawskie zwykle mają mniejsze powierzchnie szklane niż tradycyjne okna, co może wpłynąć na poziom przenikania światła do pomieszczenia. Jednak dzięki temu, że szkło jest bardzo dobrze izolowane termicznie, można zminimalizować straty ciepła i zmniejszyć koszty ogrzewania, co stanowi ważny aspekt dla osób mieszkających w krajach o zimnym klimacie, jak np. w Skandynawii.
Okna skandynawskie wykonane są również z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub drewno połączone z aluminium. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa izolację termiczną, ale także wprowadza do wnętrza naturalny klimat i pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Aluminiowe nakładki od zewnątrz powodują, że okna te nie wymagają skomplikowanej i czasochłonnej konserwacji. Dodatkowo, naturalne materiały nadają oknom skandynawskim unikalny wygląd i estetykę.
Rozwiązanie to cechuje również proste, minimalistyczne wzornictwo. Charakteryzują się one prostymi liniami i jasnymi kolorami, co pozwala na zachowanie spójności z otoczeniem. Prosty design sprawia również, że okna te są łatwe w montażu i użytkowaniu.
Jeśli chodzi zaś o konserwację czy czyszczenie, okna skandynawskie nie mają wysokich wymagań. Oczywiście konieczne jest regularne czyszczenie, ale nie ma konieczności stosowania specjalistycznych preparatów ani użycia agresywnych środków czyszczących.
Zastanawiacie się co z bezpieczeństwem? Okna tzw. szwedzkie są bardzo bezpieczne, dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów, które uniemożliwiają przypadkowe zamykanie lub otwieranie okien. Dodatkowo, wiele okien skandynawskich jest wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem.
Rodzaje okien skandynawskich
Istnieje wiele rodzajów okien skandynawskich, które różnią się między sobą zarówno stylem, jak i funkcjonalnością. Wyróżnia się pięć podstawowych rodzajów okien skandynawskich:
- Sideswing – to okno, które otwiera się na bok, czyli na lewo lub na prawo. Otwieranie odbywa się za pomocą specjalnych okuć umieszczonych po bokach ramy okiennej. Okna sideswing są łatwe w obsłudze i umożliwiają swobodny przepływ powietrza.
- Topswing – to okno, które otwiera się u góry, czyli od strony górnego ramienia okna. Otwieranie odbywa się za pomocą specjalnych okuć umieszczonych w górnej części ramy okiennej. Okna topswing umożliwiają łatwe wietrzenie pomieszczeń i zapewniają optymalny przepływ powietrza.
- Drehkip – to okno, które umożliwia dwa sposoby otwierania: uchylenie do wewnątrz lub otwarcie na bok. Otwieranie odbywa się za pomocą specjalnych okuć umieszczonych na środku ramy okiennej. Okna drehkip są bardzo popularne w krajach skandynawskich ze względu na ich funkcjonalność i łatwość w obsłudze.
- Topphengslet – zwane także oknami dachowymi, to popularny typ okien stosowany w krajach skandynawskich, zwłaszcza w Norwegii i Danii. Otwierają się one u góry i zamocowane są na bocznych krawędziach górnego ramienia, co umożliwia otwarcie ich nawet w czasie deszczu.
- Sidehengslet – to okno rozwierne, otwierane na bok, ale w przeciwieństwie do Sideswing, otwieranie odbywa się za pomocą okuć umieszczonych na górnej krawędzi ramy okiennej. Okno tego rodziaju dodatkowo posiada blokadę rozwarcia. Tego typu okno również zapewnia swobodny przepływ powietrza i łatwość obsługi. Jest często wykorzystywane w Norwegii i Danii.
Kiedy okna skandynawskie będą dobrym wyborem?
Okna skandynawskie zazwyczaj nie należą do najtańszych, ale cechują się dobrą jakością wykonania i często służą przez wiele lat. Będą dobrym wyborem szczególnie dla osób, które mieszkają na terenach wietrznych, lub którym zależy na wysokim poziomie szczelności. Konstrukcja zmniejsza ryzyko ucieczki ciepła z budynku. Są przy tym proste i eleganckie. Zwykle okna skandynawskie wykonuje się w drewnie litym, jednak aktualnie dużo producentów oferuje je również w wersji PCV.
Okna skandynawskie będą dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie energooszczędność, bezpieczeństwo, estetykę, trwałość i wysoką jakość wykonania. To wybór także dla tych, którym zależy na posiadaniu dużych parapetów. Funkcjonalność pozwala na otwieranie okien bez konieczności ściągania przedmiotów z parapetu za każdym razem. Ten rodzaj okien jest szczególnie komponowany z barwami antracytu, grafitu i głębokiej czerni.
Wybierając okna do swojego domu czy mieszkania, warto skonsultować decyzje z profesjonalistami. Zapobiegnie to wielu problemom i pozwoli cieszyć się pięknymi i funkcjonalnymi oknami na lata.