Okres jesienno-zimowy to moment, w którym często dochodzi do parowania szyb naszych okien. Dzieje się to ze względu na wysoką wilgotność powietrza oraz dużą różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Codziennie podczas gotowania, prania czy kąpieli zwiększa się wilgotność w pomieszczeniach. Okazuje się, że przeciętna rodzina wytwarza aż 12 litrów wody w postaci pary wodnej dziennie. Zimna temperatura na zewnątrz dodatkowo zniechęca nas do wietrzenia pomieszczeń, tym samym na oknach pojawia się para. Dowiedź się dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić.

Parowanie na zewnątrz

Parowanie okien na zewnątrz najczęściej objawia się w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy domy jeszcze nie są ogrzewane, a nocne temperatury znacznie spadają. W nowoczesnych oknach jest to spowodowane wysoką izolacją i niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Na zewnątrz przedostaje się więc tylko niewielka ilość ciepłego powietrza z wnętrza budynku. Dodatkowo rośliny i otwarta przestrzeń potęgują zjawisko osuszania i skraplania pary wodnej. Duże znaczenie ma też samo umiejscowienie okien. Co ciekawe, największe parowanie występuje od strony północnej. 

Parowanie okien wewnątrz

Częstym pytaniem, które się pojawia jest dlaczego okno paruje od wewnątrz? Przyczyną parowania szyby od wewnętrznej strony okna jest nadmierna wilgotność oraz zła wentylacja. Aby uniknąć tego problemu powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania. Niewietrzone powietrze w budynku zwiększa zanieczyszczenia, które wdychamy oraz powoduje powstawanie pleśni i grzybów. Wygląda to nie tylko nieestetycznie, ale i ma wpływ na nasze zdrowie. Rozwiązaniem takiego problemu są okna wyposażone w okucia z funkcją mikrowentylacji, które umożliwiają wymianę powietrza nawet w chłodne dni. Dodatkowo, by wyeliminować nieprzyjemny zapach można skorzystać z pochłaniaczy wilgoci.

okna debow-parowanie okien

Sposoby na parujące okna

 

Nawiewnik to rozwiązanie montowane w oknie, umożliwiające doprowadzanie powietrza do pomieszczeń nawet przy zamkniętych oknach.

Na rynku wyróżnia się trzy nawiewniki okienne:

  • nawiewniki higrosterowane – działają automatycznie; czujnik reaguje na zmiany poziomu wilgotności. Charakteryzują się bezobsługowością, ponieważ posiadają możliwość ustawienia blokady minimalnego przepływu.
  • nawiewniki ciśnieniowe – są samoregulujące, z możliwością ograniczenia strumienia powietrza do minimum. Jednak muszą mieć ustawioną blokadę, która nie pozwoli na zwiększenie przepływu powietrza np. przy bardzo silnym wietrze.
  • nawiewniki sterowane ręcznie – użytkownik może sam regulować stopień otwarcia nawiewnika.

Kolejnym urządzeniem, które warto zamontować w domu są okapy kuchenne. Szczególnie jeśli zauważysz, że to właśnie w kuchni okna są najbardziej zaparowane. Samo przygotowanie posiłku dla siebie i reszty domowników generuje ogromne ilości pary wodnej osadzającej się na oknach.

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów mających na celu wyeliminowanie pary wodnej. Należą do nich m.in. pianka do golenia i gliceryna. Rozsmarowana pianka sprawi, że na powierzchni okien nie osadzi się para, z kolei gliceryna spowoduje jej mniejsze osadzanie.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest również pochłaniacz wilgoci na okno. Na rynku dostępne są pochłaniacze elektryczne, jak i w postaci tabletek i granulek. Jest to szybki i tani sposób na zmniejszenie wilgoci, a ich niewielkie rozmiary pozwalają umieścić je niemal wszędzie.

okna debow-pochłaniacz wilgoci