Zastanawiałeś się czemu, pomimo zamkniętych okien odczuwasz chłód w ogrzewanym pomieszczeniu? Częstym powodem są nieszczelne okna, przez które ucieka spora część ciepła, a także pieniędzy, bo w końcu koszt ogrzewania takiego pomieszczenia będzie wyższy. Niezbędny jest więc dobór takich okien, które są przede wszystkim energooszczędne i ograniczają wydostawanie się ciepła na zewnątrz. Na energooszczędność okna wpływa kilka jego elementów konstrukcyjnych.

Przenikalność cieplna profilu i liczba szyb

Duży wpływ na energooszczędne okna ma przede wszystkim profil okienny, który zawiera niski poziom współczynnika przenika ciepła (Uw). Im niższa jest wartość Uw, tym więcej ciepła pozostanie w ogrzewanym pomieszczeniu. Współczynnik przenikania ciepła rozpatrywać należy osobno dla ramy okna (Uf od ang. frame) oraz dla szyb (Ug od ang. glass). Nawet najbardziej energooszczędny profil okienny nie zabezpieczy przed przenikaniem ciepła przez szyby. Te dwa komponenty, uzupełnione jeszcze o uszczelkę, odpowiadają za energooszczędność okna. Najbardziej popularne obecnie są profile okienne posiadające pakiet 3 szybowy. Większa ilość szyb zwiększa także parametry akustyczne okna.

Ciepła ramka

 

Ciepła ramka w oknie należy do ramek dystansowych, a ich główną zaletą jest powstrzymywanie utraty ciepła. Uszczelniają one krawędzie w szybach zespolonych i powodują, że pozostają one od siebie oddzielone. Ciepłe ramki zmniejszają ilość ciepła przedostającego się przez szybę na zewnątrz. Dzięki nim krawędź w szybie zostaje ciepła. Podczas zimy ramki te stanowią barierę dla utraty ciepła, natomiast latem uniemożliwiają dostawanie się gorącego powietrza do chłodzonych pomieszczeń w domu. Inną zaletą ciepłych ramek jest zapobieganie dostawania się do szyby zespolonej wilgoci, co sprzyja zwiększeniu efektywności energetycznej szyby.

Uszczelki

Obecne na rynku uszczelki chronią okno przed wilgocią oraz zapobiegają utracie ciepła. Najbardziej wytrzymałe uszczelki to te, które charakteryzują się elastycznością, odpornością przed promieniowaniem UV oraz przed różnymi środkami chemicznymi. Uszczelka stanowi bardzo ważny element wyposażenia okna, dlatego im jest ich więcej tym okno posiada wyższy poziom przepuszczalności powietrza, a także wodoszczelności. W standardzie występują okna z dwiema uszczelkami, coraz jednak popularniejsze stają się okna wyposażone w trzy uszczelki. Dodatkowa środkowa uszczelka poprawia szczelność okna oraz parametry termoizolacyjne.

Mikrowentylacja

Okno nie powinno w 100% odcinać przepływu powietrz pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Mikrowentylacja w oknach pozwala na lekkie odsunięcie skrzydła okna od ramy i uzyskanie niewielkiej szczeliny. Dzięki temu zapewniamy stały dopływ powietrza nie powodując nadmiernego wyziębienia pomieszczenia. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla pozbycia się nadmiernej wilgoci, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Możemy pozbyć się wilgoci z wnętrza domu nie powodując utraty ciepła. Bardzo funkcjonalna jest mikrowentylacja okienna wielostopniowa, gdzie możemy regulować i ustawiać różne otwarcia okna, a następnie je zablokować. Do mikrowentylacji wykorzystywane jest okucie okienne, co umożliwia zamontowanie jej nawet w starych oknach, które jej nie posiadają. Zastosowanie mikrowentylacji jest bardzo proste wystarczy odpowiednio ułożyć klamkę i dopasować uchylenie do obecnych warunków pogodowych i własnych upodobań.

Technologii łączenia profilu – V-perfect

Stosowana podczas produkcji technologia V-perfect ma duży wpływ na szczelność okna i co za tym idzie zatrzymywaniem ciepła w pomieszczeniu. Oprócz uzyskania precyzyjnego zgrzewu profilu okna V-perfect wpływa w znacznym stopniu na uszczelkę. Przede wszystkim połączone w tej technologii uszczelki pozostają elastyczne i sprężyste. Twarda uszczelka może powodować odpychanie skrzydła okna i nieprecyzyjne jego zamkniecie. V-perfect poprawia również funkcjonalność okuć okiennych – pracują one zdecydowanie ciszej, a zamykanie okna nie wymaga użycia większej siły. Dzięki lepszemu dopasowaniu elementów konstrukcyjnych obsługa okna jest znacznie łatwiejsza, poprawione zostają także termoizolacyjność i szczelność okna.

Wybierając okno, które ma służyć nam przez wiele lat warto zwrócić uwagę na parametry decydujące o jego energooszczędności. Racjonalna decyzja przy zakupie szybko przełoży się na satysfakcję nie tylko przy użytkowaniu okna ale również przy opłacaniu rachunków za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń.

Pozostałe wpisy: