Ogrody zimowe to jeden z najlepszych sposobów, by cieszyć się pięknem przyrody nawet w chłodniejsze dni. Małe przydomowe ogrody zimowe mogą być idealnym sposobem na wprowadzenie naturalnego piękna i ciepła do domu, a także stanowić wygodne miejsce do czytania, relaksu czy odpoczynku.
Ogrody zimowe to zamknięte, zacienione i dobrze izolowane przestrzenie, w których można uprawiać rośliny w wygodnych warunkach, nawet w okresie zimowym. Zazwyczaj są one wyposażone w okna i drzwi oraz system ogrzewania, aby utrzymać optymalną temperaturę. Ogrody te mogą być wykorzystywane jako oaza spokoju i relaksu, jako miejsce spotkań i przyjęć oraz jako miejsce do uprawy roślin i ziołolecznictwa. Nowoczesne ich wersje są to zabudowane tarasy, które mogą stanowić część architektury lub całkowicie odrębną część budynku.
Pierwsze ogrody zimowe powstały już w XVI wieku, kiedy stanowiły swego rodzaju taras dla roślin cytrusowych. Wraz z upływem lat stawały się one coraz bardziej popularne zdobywając zainteresowanie arystokracji. Wraz z rozwojem technologii i mody, zmieniało się również zastosowanie ogrodów. Po latach przestały służyć wyłącznie do przechowywania roślin. Coraz częściej były miejscem schadzek i przyjęć. Dziś ich zastosowanie niewiele się zmieniło. Ogrody zimowe wciąż są strefą relaksu i odpoczynku najczęściej w obecności domowej dżungli.
Jakie materiały do budowy ogrodów zimowych?
Decyzja o posiadaniu ogrodu zimowego powinna zapaść już przy projektowaniu domu. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiednich materiałów.
Ogrody te są często wykonane ze szkła, aluminium i plastiku, dzięki czemu są one trwałe i odporne na warunki pogodowe. Najczęstszym materiałem, z którego wykonywane są ogrody zimowe jest szkło w aluminiowym szkielecie. Wybór ten nie jest przypadkowy. Aluminium jest lekkim i odpornym na warunki atmosferyczne metalem. Decydując się zatem na takie połączenie pozbywamy się problemu częstej konserwacji naszego szklanego ogrodu. To jednak nie wszystko! Aluminium to materiał o świetnych parametrach izolacyjności termicznej, co w zimie stanowi dodatkowy atut.
W zależności od wyboru materiału, ogrody zimowe mogą być zarówno przezroczyste, jak i dostosowane do określonego stylu. Szkło antyrefleksyjne jest szczególnie popularne, ponieważ umożliwia maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Ogrody można wyposażyć również w szyby hartowane, które są w stanie wytrzymać duże temperatury i opady atmosferyczne. Zastosowanie okien o podwójnych szybach lub okien z aktywną powłoką ochronną dodatkowo zminimalizuje straty ciepła.
Ponadto ogrody zimowe są często wyposażone w zaawansowane systemy automatycznego sterowania, które automatycznie regulują temperaturę, wilgotność i oświetlenie w pomieszczeniu.
Dla kogo ogrody zimowe?
Ogrody zimowe coraz częściej wykorzystywane są przez fanów energooszczędności. Stanowią one bowiem pewnego rodzaju bufor, który zimą zatrzymuje w sobie ciepło. Latem zaś tworzy przestrzeń, która z łatwością może być ochładzana z pominięciem reszty domu. Pomieszczenie to jest w stanie również przyczynić się do obniżania kosztów związanych z eksploatacją budynku.
To również miejsce idealne do pielęgnacji domowej dżungli. Dla wielbicieli roślin są one istnym rajem! Tworzą idealne warunki do pielęgnacji roślin domowych, kolekcjonerskich, które wymagają większej ilości światła i roślin tropikalnych. Wszystko to sprawia, że ogrody zimowe wpisują się w panujący trend urban jungle.
Stworzenie ogrodu zimowego to także doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie spokój i relaks. Po dniu ciężkiej pracy odpoczynek w takim miejscu może okazać się zbawieniem zarówno dla ciała, jak i umysłu. Odpowiednio dobrane rośliny, oświetlenie oraz playlista pomogą odizolować myśli od natłoku spraw codziennych.
Wielki powrót!
Ogrody zimowe są rozwiązaniem, które znów wraca do mody. Dzięki wzrostowi technologii i poznaniu nowych metod budownictwa ogrody zimowe stały się łatwym w budowie i konserwacji dodatkiem do konstrukcji domu. Ta całoroczna oranżeria może być zarówno miejscem wypoczynku, jak i domowym schronieniem dla roślin. Współczesne techniki budownictwa pozwalają na aranżację tego typu pomieszczeń na wiele sposobów i z wykorzystaniem skrajnie różnych materiałów. Dodatkowo rosnące zainteresowanie tego typu pomieszczeniami sprawia, że stają się one coraz bardziej przystępne finansowo.
Jeśli zatem zastanawiasz się nad jego budową, ale obawiasz się czy ogród zimowy jest w Twoim zasięgu – skontaktuj się z nami, a wybierzemy najodpowiedniejszą dla Ciebie opcję!