Najczęstsze usterki w oknach plastikowych
Elementem, który najczęściej ulega uszkodzeniom mechanicznym jest szyba, będąca materiałem kruchym. Na drugim miejscu możemy się spotkać z uszkodzeniem elementów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie okna. Przykładem jest tutaj okucie. Najczęściej powodem powstania takiej usterki są błędy związane ze źle wykonanym montażem lub niewłaściwym użytkowaniem. Użytkownicy często bagatelizują niewielkie problemy. Często używają nadmiernej siły do obsługi okna, co może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, takich jak np. zerwanie okucia. Naprawa okien zwykle jest możliwa do wyeliminowania poprzez odpowiednią regulację.
Usterki a gwarancja
W czasie gwarancji, jeśli mamy do czynienia z prawidłowym użytkowaniem oraz właściwym montażem, ryzyko usterki jest bardzo małe. Aż 95% zgłoszeń reklamacyjnych wynika z błędów na etapie montażu. Czasem są też związane z uszkodzeniami spowodowanymi pracą innych ekip remontowych.
Awaria okucia
Elementami, które ulegają awarii w dłuższym okresie są najczęściej okucia. Musimy pamiętać, że są to elementy ruchome, a za ich prawidłową pracę odpowiada smar redukujący tarcie. W sytuacji, gdy przez lata oddziałuje na nie pył i siła tarcia, istnieje ryzyko zużycia różnych elementów. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup okien z dodatkową, trzecią uszczelką. Oddziela ona komorę mokrą od komory suchej co znacznie przedłuża żywotność okuć.
Odpowiedzialne użytkowanie
Naprawa okien plastikowych nie należy do najtrudniejszych rzeczy, jednak jeśli nie jesteśmy pewni jak ją wykonać najlepiej zostawić wykwalifikowanym serwisantom, sami natomiast powinniśmy pamiętać o odpowiednim ich ustawieniu w zależności od okresu zimowego lub letniego. Przysuwanie i oddalanie skrzydła od ramy w okresie letnim powoduje, że uszczelka, zwiększająca swoją objętość ma więcej miejsca i nie pozostaje zagnieciona. Dzięki temu wydłuża się jej żywotność i funkcjonalność, co jest bardzo istotne w kontekście okien. Dodatkowo powinniśmy przez cały czas użytkowania dbać o czystość w naszym oknie. Każdy pył, który przyklei się do smaru okuciowego z czasem wytrze elementy metalowe odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie skrzydeł.
Konserwacja i serwisowanie okien
Zalecane jest wzywanie serwisanta raz do roku w celu wyczyszczenia i regulacji okna. Wezwanie serwisu jest też konieczne w sytuacji, gdy pojawiają się problemy w pracy klamki, a także gdy dostrzegamy nieszczelności lub stwierdzamy, że okno nie funkcjonuje prawidłowo.
Naprawa w oknach PCV polega najczęściej na wymianie uszkodzonych elementów okuciowych, ponieważ okucie, które zostało już zniszczone nie nadaje się do regeneracji. W przypadku pęknięcia szyby lub wystąpienia odkształcenia profilu utrudniającego prawidłowe funkcjonowanie okna, konieczne jest wezwanie serwisu, który dokona niezbędnych napraw. Ich celem nadrzędnym jest zachowanie szczelności i funkcjonalności okna.
Pękanie ramy lub skrzydła
W przypadku pęknięcia ramy lub skrzydła konieczna jest wymiana całego elementu, z racji, że w warunkach budowlanych (bez użycia specjalistycznych maszyn) nie ma możliwości wymiany jednego elementu. Wynika to z faktu, że na etapie produkcji profile są dłuższe o 3 mm od ostatecznego wymiaru. Podczas procesu zgrzewania profil się topi tym samym zmniejszając swoją długość. Jeśli więc mamy okno o szerokości 1000 mm to na etapie produkcji wycinamy element 1003 mm, a po zgrzaniu otrzymujemy 1000. Jeśli rozetniemy taką konstrukcję to stracimy dodatkowe 2-3 mm, a więc pozostaje 997 mm. Taki profil po zgrzaniu zostałby zmniejszony przez topienie do wymiaru 994 mm.
Wymiana elementów okuciowych
Wymiana wszelkich elementów okuciowych jest bardzo prosta. Klamkę przykręca się 2 śrubami, przy użyciu śrubokręta krzyżakowego, a więc jej wymiany można dokonać w krótkim czasie. Wymiana zawiasu jest już zabiegiem trudniejszym, ponieważ konieczna jest wiedza w jaki sposób zdemontować skrzydło. Bardzo rzadko zdarza się natomiast, że zawias pęka. W takiej sytuacji lepiej jest wezwać serwis.
Regulacja okucia
Regulację okien możemy porównać do dopasowania dwóch prostokątów. Aby wyregulować okucie marki Roto, konieczne jest posiadanie jednego klucza imbusowego o rozmiarze 4. Skrzydłem jesteśmy w stanie przesuwać w każdą stronę. Przydaje się tutaj doświadczenie, dlatego do takiego zabiegu lepiej zamówić serwis, który w kilka minut sobie z tym poradzi.