Żyjemy w świecie, w którym niemal codziennie doświadczamy dźwięków zarówno o niskim, jak i wysokim natężeniu. Warto zastanowić się jaki wpływ na nasze zdrowie ma hałas. Dlatego jeśli jesteście ciekawi jak ograniczyć hałas, by zapewnić sobie komfort i relaks, zachęcamy do lektury.
Normy hałasu
W celu odpowiedzenia na pytanie, kiedy dźwięk staje się hałasem, musimy zastanowić się jakie są normy hałasu oraz mieć na uwadze czas jego trwania i częstotliwość. Dźwięki, które początkowo są przez nas odbierane jako niewielkie, z czasem mogą przybrać drażniącą formę. Nasilające się mogą wpłynąć na pogorszenie naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Według przeprowadzonych badań wynika, że poziom hałasu przekraczające 80dB. są uznawane za agresywne, a powyżej 140dB. odpowiadają bólom fizycznym. Długotrwały hałas przyczynia się do zwiększonego stresu, niepokoju czy utraty słuchu, a co za tym idzie do innych chorób tj. podwyższonego ciśnienia krwi, ryzyka wystąpienia chorób serca, złości, frustracji, czy nawet izolacji społecznej. W związku z tym bardzo ważne jest podjęcie wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa, by go zmniejszyć.
Co i jak wyciszyć?
Jednym ze sprawdzonych sposobów w celu ochrony przed hałasem są sufity podwieszane. Często wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, drewnianych, metalowych czy z tworzywa sztucznego, idealnie niwelują drażliwy hałas.
Innym sposobem są ściany z odpowiedniego materiału np. drewna, PCV, czy tapety pochłaniające dźwięk. Wzorzyste okładziny nie tylko wpływają na akustykę, ale i ożywiają wnętrze. Podobny efekt można osiągnąć dzięki grubym zasłonom, które sprawdzają się idealnie w ograniczeniu dźwięku pochodzącego z zewnątrz.
Łatwym sposobem na zmniejszenie dźwięku są też drzwi czy meble. Wysokie zapełnione regały umieszczone przy ścianie, zza której dochodzą dokuczliwe dźwięki, zminimalizują hałas.
Profesjonalne metody zmniejszenia hałasu
Oprócz standardowych i prostych metod ograniczenia hałasu istnieją też te bardziej profesjonalne. Jedną z nich są maty i panele pochłaniające dźwięk, montowane na ścianach czy sufitach. Popularne są również płyty mineralne, perforowane i panele rozpraszające, które nie dość, że są funkcjonalne to dodatkowo wyglądają estetycznie. Na rynku istnieje również jedno z rozwiązań sugerowane przez specjalistów, jakim są wyspy czy sufity dźwiękochłonne. Mimo, że w większości montowane są w pokojach muzycznych czy gabinetach, coraz chętniej wybierane są też w innych pomieszczeniach. Odpowiednie wyciszenie salonów, sypialń czy łazienek pozwoli na chwilę wytchnienia i relaks po całym dniu. Warto dowiedzieć się również jak wyciszyć okna, które opisane zostały poniżej.
Okna, okna i jeszcze raz okna
Wiele osób mieszkających przy głośnych i ruchliwych ulicach zastanawia się, w jak wyciszyć okna od ulicy. Już na etapie planowania budowy jeśli jest taka możliwość – powinniśmy zastanowić się nad zmniejszeniem hałasu. Normy hałasu w mieszkaniu dla budynków mieszkalnych położonych przy ruchliwej ulicy to 35 dB. a żeby zapewnić sobie pełny komfort potrzeba ponad 40 dB. Z kolei mieszkając na wsi w zupełności wystarczą okna na poziomie 20-25 dB, dlatego nie ma potrzeby inwestować tu w okna o większej izolacyjności.
Okazuje się, że standardowe okna tłumią do ok. 32 dB, co daje stosunkowo niewielką możliwość rozwiązania problemu jakim jest hałas, zważywszy na to, że przedmioty codziennego użytku słyszymy z 80 dB-lową głośnością. Pomocne mogą być tu okna o zwiększonych możliwościach izolacji akustycznej, tj. okna aluminiowe, które idealnie izolują dźwięk gwarantując przy tym maksymalne doświetlenie.
Warto pamiętać, że nominalne różnice w wartościach wskaźnika dla różnych okien, nie odzwierciedlają rzeczywistych rozbieżności w niwelowaniu hałasu. Przykładowo różnica 1 dB jest prawie nieodczuwalna, natomiast już 5 dB słyszymy wyraźnie. Z kolei rozbieżność10 dB oznacza 2 razy gorszą lub lepszą izolacyjność dźwięku.