Kuchnia to niewątpliwie serce całego domu, miejsce, w którym odbywa się magia gotowania. Dlatego poziom doświetlenia i dostęp do świeżego powietrza powinien być jak najwyższy. Projektując kuchnie, architekci biorą pod uwagę, nie tyle efekt wizualny, ale przede wszystkim funkcjonalność. Odpowiednio zaplanowane miejsce na okno pozwoli doświetlić naszą powierzchnię roboczą i dostarczy naturalne światło z zewnątrz.
Rodzaje okien kuchennych
Długi czas przebywania w kuchni powinien wiązać się z jak najlepszym dostępem do światła. Dzięki możliwościom technologicznym na rynku istnieje wiele rodzajów okien, które idealnie sprawdzą się w kuchni. Najlepiej poradzą sobie z tym okna narożne, które pozwalają na widok dużej części przestrzeni zewnętrznej. Dzięki temu duża ilość światła oświetla część roboczą zapewniając tym samym komfort przygotowanych posiłków.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również okna umieszczane nad blatem kuchennym, które nie tylko nadają nowoczesnego charakteru, ale są też bardzo praktyczne. Dostarczają odpowiednią ilość nasłonecznienia, dzięki czemu codzienne przygotowanie posiłków nie wymaga od nas wykorzystywania sztucznego światła.
Kolejnym popularnym rozwiązaniem, są okna horyzontalne. Zazwyczaj poziome i wąskie charakteryzują nowoczesną zabudowę. Okna tego typu dają możliwość stworzenia panoramicznego obrazu. Dzięki czemu możemy cieszyć się wysokim poziomem doświetlenia oraz ładnym widokiem na nasz ogród.
Aranżacje okien
Sposobów na aranżacje okien w kuchni jest wiele, zaczynając od klasycznych, po te najbardziej ekstrawaganckie. Rolety, żaluzje czy minimalistyczne dodatki w postaci koralików, czy piórek nadadzą każdemu wnętrzu indywidualny charakter. Rolety idealnie, nadają się zimą chroniąc przed wiatrem, deszczem czy promieniami słonecznymi.
Lambrekin – czyli krótki, równy pas materiału zasłaniający górną część okna sprawia, że kuchnia staje się przytulna, a światło nie jest przytłumione. Materiał ten idealnie współgra z sezonowymi dekoracjami umieszczanymi na parapecie.
Zazdrostki – lekkie, urokliwe, małe firanki znane od przeszło trzech wieków idealnie współgrające ze stylem prowansalskim, rustykalnym czy angielskim. Do tego mogą zostać urozmaicane dzięki zawieszkom z wikliny, szkła czy bawełny.
Rolety rzymskie – czyli rolety ze ściągaczami pionowymi, poziomowymi, czy ze szprosami w tunel, są funkcjonalną osłoną i jeszcze efektywniejszą dekoracją. Idealnie współgrają z aranżacją nowoczesnych pomieszczeń, jak i stylizowanych. W pomieszczeniach nowoczesnych modele najlepiej prezentują się z lnu i poliestru, natomiast w aranżacjach stylizowanych z woal czy organzy.
Okno w kuchni to jeden z najważniejszych jej elementów, dlatego warto przemyśleć jego umiejscowienie już na samym początku, kiedy planujemy budowę domu. Pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwoli w pełni nas usatysfakcjonować. Równie ważne są też dodatki, które znajdują się w jego pobliżu. Najbardziej godne uwagi są rozwiązania, które łączą w sobie walory dekoracyjne z praktycznymi.