Co roku rachunki za ogrzewanie domu rosną. Polacy są świadomi rachunków za energię elektryczną, jakie mogą dostać zimą, dlatego już wczesną jesienią szukają sposobów, dzięki którym będą mogli choć trochę zaoszczędzić. Mimo, że istnieje wiele sposobów na ograniczenie zużycia energii, które w większy lub mniejszy sposób wpływają na stan konta w zimie, to o najprostszym z nich wciąż najczęściej się zapomina. Na utrzymanie ciepła wewnątrz domu składają się drzwi, okna, rolety i bramy garażowe. Odpowiednie ich dobranie, a także utrzymanie w trakcie użytkowania jest w stanie zagwarantować oszczędność energii i maksymalne obniżenie rachunków.
Po pierwsze wysokiej jakości stolarka okienna
Nieszczelne okna sprawiają, że z wnętrza domu może uciekać od 15 do nawet 25% ciepła! Oznacza to, że w miesiącach zimowych portfele przez nieszczelność okien mogą być lżejsze nawet o kilkaset złotych!
O oszczędność energii warto zatem zatroszczyć się od samego początku. Wybór stolarki otworowej wykorzystującej technologie energooszczędne już na poziomie budowy domu, w długim okresie jest w stanie faktycznie wpłynąć na oszczędności energetyczne i obniżenie kosztów za energię.
Okna energooszczędne charakteryzują się wysokimi współczynnikami związanymi z ochroną cieplną budynków. Oznacza to, że takie okna są w stanie ograniczać straty ciepła w zimie oraz umożliwiają bieżące pozyskiwanie energii kiedy świeci słońce. Już przy zakupie stolarki okiennej proponuje się zatem skupienie uwagi na współczynnikach, które cechują okna energooszczędne. Należą do nich:
- współczynnik przepuszczalności światła Lt,
- współczynnik przenikania ciepła Uw,
- przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g.
Po drugie profesjonalny montaż
Wybór nawet najdroższych energooszczędnych okien o wysokich parametrach izolacyjnych nie będzie miał znaczenia, jeśli montaż zostanie przeprowadzony nieprawidłowo. Profesjonalny montaż stolarki otworowej pozwoli zminimalizować straty ciepła. W tym wypadku wykorzystuje się tzw. mostki termiczne, czyli miejsca przez które przepływa powietrze. Od wielkości mostków, czyli otworów między oknem, a murem zależy jak dużo ciepła będzie uciekało na zewnątrz.
Aby nie dopuścić do powstawania mostków stosuje się ciepły montaż, czyli alternatywę dla montażu tradycyjnego. Ciepły montaż polega na wypełnianiu fugi okiennej dla zapewnienia izolacji termicznej i akustycznej. Wspomniany sposób polega na odizolowaniu szczeliny montażowej okna od czynników atmosferycznych panujących na zewnątrz. Krótko mówiąc, oznacza wykorzystywanie folii paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych, które zabezpieczają szczelinę przed wilgocią. Powala on zagwarantować odpowiednie uszczelnienie i termoizolację, a w ostateczności obniżyć rachunki za energię!
Dodatkowym elementem, który zwiększa właściwości termoizolacyjne jest energooszczędny podkład podparapetowy. Jest on warstwą izolacyjną między murem, a oknem.
Po trzecie rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne poza funkcją ochronną są wykorzystywane do minimalizowania strat ciepła. Z wykorzystaniem światła słonecznego i promieni słonecznych tworzą funkcję izolacyjną. W jaki sposób? Tworząc przestrzeń pomiędzy szybą, a roletą. Taka przestrzeń zatrzymuje ciepło i zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Co więcej, jeśli nie chcemy wymieniać okien na nowe, można zaopatrzyć się właśnie w rolety zewnętrzne. W przypadku starszych okien poprawiają one bowiem ich termoizolacyjność i obniżają koszty zużycia energii na ogrzewanie nawet o 30%!
Rolety chronią również przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza domu, co sprawia, że pomogą zarówno zimą, jak i latem.
W jaki sposób obniżyć rachunki za energię?
Samo zadbanie wyłącznie o stolarkę otworową nie wystarczy. Konieczna jest zmiana nawyków, która w dłuższym okresie pozwoli na zaoszczędzenie tam, gdzie jest taka możliwość. Czasem proste rozwiązania są najlepsze, zatem przedstawiamy propozycje zmian, które wprowadzone na stałe podniosą jakość mieszkania.
- Wymień żarówki na energooszczędne.
- Gaś światło wychodząc z pomieszczenia.
- Używaj sprzętu o najwyższej klasie energetycznej.
- Zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.
- Zrób przegląd instalacji grzewczej przed sezonem.
- Przełącz okna na tryb zimowy.
- Uszczelnij okna i drzwi zewnętrzne.
- Zastosuj izolację poddasza.
- Nie używaj grzejnika elektrycznego jako podstawowego źródła ciepła.
- Wykorzystaj odnawialne źródła energii.
Odpowiedzialność i podjęcie kilku kroków dla zmiany nawyków jest w stanie odciążyć domowy budżet. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w dobrej jakości stolarkę będzie służyła przez długie lata, a jej eksploatacja będzie się opłacać. Nie warto zatem zwlekać z wymianą starych okien. Stosowanie dodatkowej ochrony pomoże, ale jedynie pełna wymiana zagwarantuje ochronę energetyczną i termiczną.