Rolety okienne są bardzo ważnym elementem wyposażenia wnętrz. Mają zarówno charakter wizualny, jak i funkcjonalny. Chronią przed słońcem, zapewniają prywatność, jak również wpływają na estetykę. Mogą stanowić dekorację okna, zachowując przystępną cenę, i podkreślając w ten sposób charakter pomieszczenia w którym się znajdują. Muszą więc przede wszystkim współgrać stylistycznie i kolorystycznie z wnętrzem. 

Wśród ich zalet wymienić można łatwy montaż oraz fakt, że w wypadku często spotykanych rolet na wymiar, łatwo dopasować je do okien o mniej regularnych kształtach. Dzięki wielu rodzajom rolety okienne wewnętrzne możemy z kolei łatwo dobrać styl do każdego wnętrza.

Sposób montażu rolet

Istnieją 2 sposoby montowania rolety na okno:

– montaż bezinwazyjny rolet – to metoda, która nie narusza ramy okiennej, z racji, że nie wymaga wiercenia – roletę instaluje się wówczas dzięki specjalnym zaczepom przytwierdzonym do ramy.

– montaż inwazyjny rolet – wymaga on większej ingerencji w strukturę ramy okna. Wykorzystywane w tym wypadku rolety kasetowe posiadają mechanizm, który uniemożliwia tkaninie przesuwanie się i pozwala na wygodne zwijanie i rozwijanie. Aby zamontować taki system należy jednak wywiercić otwory w ramie okiennej.

Nasłonecznienie okna

Wybierając rolety wewnętrzne zastanawiamy się jak wybrać rolety? Odpowiedź jest prosta należy wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienia okna, na które mają być one zakładane. Jeśli okno znajduje się po północnej stronie domu, wnętrze potrzebuje dużo naturalnego światła. Z tego powodu warto założyć w takim pokoju jasne rolety, które przepuszczą jak najwięcej promieni słońca z zewnątrz. Jeżeli natomiast okno skierowane jest na południową stronę, czyli tę znacznie bardziej nasłonecznioną – dobrze wybrać rolety, które nie przepuszczają ciepła, a więc w ciemniejszych i bardziej intensywnych barwach.

 

Rodzaje rolet wewnętrznych

 

Wybierać można przede wszystkim w materiałach rolet – o różnych fakturach, kolorach, a także różnej przepuszczalności światła. Jak wybrać roletę okienną, która będzie najlepiej spełniać nasze potrzeby? Przede wszystkim zastanówmy się jaka ma być jej funkcja w domu czy też konkretnym pomieszczeniu. Przed zakupem zapoznajmy się także z tym jakie rodzaje rolet są oferowane na rynku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. 

 

Rolety rzymskie

To bardziej dekoracyjny od klasycznych, typ rolet, który pasuje przy tym do nowoczesnych wnętrz. Rolety te należą do rolet wolnowiszących, z racji, że montowane są do ścian, zasłaniając całkiem wnękę okienną. Zwijają się do góry falami, a niektóre posiadają dodatkowo wzmacniające fiszbiny. Często montuje się takie rolety w sypialni, czy w kuchni.

Rolety austriackie

Rolety austriackie są najbardziej dekoracyjnym rodzajem rolet. Są dobrą alternatywą dla zasłon, z racji, że są wykonywane z grubych, ozdobnych materiałów. Bardzo dobrze pasują do klasycznego wystroju wnętrz. Charakterystyczne dla nich są marszczenia i sposób zwijania, przypominający teatralną kurtynę. Tak jak i rzymskie, rolety austriackie montuje się do sufitów lub ścian.

Rolety plisowane

Cechuje je przede wszystkim funkcjonalność, z racji, że posiadają regulację dwustronną. Dzięki temu można je zwijać od dołu do góry, ale także w odwrotnym kierunku. Więc jeśli zastanawiacie się jak zautomatyzować roletę wewnętrzną wybór jest prosty- rolety plisowane, które zwijają się w harmonijkę, umożliwiając wpuszczenie dokładnie takiej ilości światła, jaka jest potrzebna, a do tego na wybranej wysokości. Ten rodzaj rolet montowany jest zarówno do ram okna jak i do ścian. Sprawdzają się jako zasłony okien dachowych i pasują do wnętrz nowoczesnych lub w stylu skandynawskim.

Rolety dzień/noc

Dają one duże możliwości aranżacyjne. Składają się z pasów materiałów – takich, które mogę przepuszczać światło oraz takich, które mogą całkowicie zaciemniać pomieszczenie. Wystarczy odpowiednio dobrać ułożenie pasów, aby uzyskać oczekiwany efekt w pomieszczeniu. Rolety te nadają się do pomieszczeń, które są silnie nasłonecznione, ponieważ są wykonywane z grubego materiału albo folii refleksyjnej.

Rolety gładkie

Jeden z popularniejszych rodzajów rolet, który cechuje niska cena, dostępność i prosta konstrukcja. Czasem zasłaniają one całą wnękę okienną, a czasem montowane są do samych okien. Rolety gładkie występują często w bardzo dużych rozmiarach mogących zasłonić naprawdę dużą powierzchnię.

Rolety na okna dachowe

Mają one specjalny typ mocowania oraz prowadnice umożliwiające wygodne zasuwanie rolet. Niektóre modele zwijają się automatycznie, dlatego czasem warto, poza haczykami na dole, zamontować haczyki także na dodatkowej wysokości (lub kilku), które umożliwią lepszą regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

 

Żaluzje – dodatkowa alternatywa dla rolet

Jeśli nie jest się przekonanym do montowania rolet, warto wziąć pod uwagę żaluzje montowane na ramie okiennej. Tu także dostępnych jest kilka ich rodzajów. Żaluzje aluminiowe są już zdecydowanie rzadziej wykorzystywane. Ich wadą jest szybkie nagrzewanie się w upalne dni. Dodatkowo kiedyś lamelki (listewki żaluzji) były dużo węższe, dziś natomiast modne są żaluzje z szerszymi elementami. Ostatnimi czasy żaluzje aluminiowe zastąpiły drewniane, z tworzyw sztucznych oraz innych materiałów. Ten pierwszy to najcięższy rodzaj rolety, dlatego zaleca się wówczas montaż do ściany. Drewniane żaluzje najlepiej pasują do klasycznych wnętrz, ponieważ wprowadzają ciepło do pomieszczenia. Najczęściej oferowane są żaluzje laminowane i bambusowe. Innym typem żaluzji są żaluzje pionowe – zazwyczaj kojarzą się one z pomieszczeniami biurowymi. Można je oczywiście zamontować w domach, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się w biurze. Z jednej strony są dekoracją okna odpowiednią do surowych często wnętrz, jednak z drugiej strony są dość delikatne w użytkowaniu i należy uważać, aby ich nie zerwać.

Przy wyborze skup się także na kolorystyce, aby jeszcze mocniej podkreślić charakter pomieszczenia lub urozmaicić je wizualnie. Jeśli natomiast szukasz zewnętrznych rolet okiennych, dowiedz się jakie posiadamy w naszej ofercie.