Skąd się bierze parowanie okien?
Parowanie okien to naturalne zjawisko związane z wysoką wilgotnością i znacznymi różnicami pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz domu a temperaturą poza nim. Największe różnice pojawiają się w okresie jesienno-zimowym i to wtedy możemy zauważyć skraplającą się parę na naszych oknach. Może to być dość problematyczne, jeśli chcemy zachować czyste okna i utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz domu.
Parowanie okien to tak zwane pocenie się. To często spotykane zjawisko i wśród właścicieli okien uznawane wręcz za normalne i oczywiste. To zjawisko, które nie ma nic wspólnego ze złą jakością okien bądź złą ich kondycją. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska. Stykanie się ciepłego powietrza ze skrajnie niskim doprowadza do kondensacji i osadzania się na oknach skroplonego zamglenia. Najczęściej widać to w dolnych częściach szyb, na krawędziach i ramkach. Wszystko to z powodu bliskiej odległości od grzejników umieszczanych pod parapetami.
Istnieją dwie główne przyczyny pocenia się okien PCV:
- duży poziom wilgotności we wnętrzu,
- znaczna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem.
Utrzymaj wilgotność w ryzach
Okna parują przede wszystkim po dużych zmianach temperatur czy poziomu wilgotności. Najczęściej możemy to zauważyć w godzinach porannych, po nocnym obniżeniu temperatur. Inny moment to na przykład pora obiadowa czy czas kąpieli. Para ulatniająca się z garnków czy spod prysznica sprawia, że na pobliskich oknach w mgnieniu oka pojawiają się malutkie kropelki wody. Podczas czynności wywołujących pocenie się okien albo tuż po przebudzeniu warto zatem uchylić okna, by pozbyć się nadmiaru wilgoci z wnętrza domu. Jeśli tego nie zrobimy, para wodna skropli się i zacznie spływać, a w szparkach i szczelinach zacznie pojawiać się grzyb.
Wilgotność utrzymywana na poziomie od 40 do 50% stwarza odpowiednie warunki domowe. Gdy wzrośnie ona do poziomu 60%, na szybach pojawi się tafla kropelek. Aby uniknąć nadmiernego parowania okien, nadmiar wilgoci należy systematycznie odprowadzać. W jaki sposób?
Sposoby na zaparowane okna
W przypadku problemów z parowaniem okien warto rozważyć kilka opcji.
- Najprostszym sposobem jest wietrzenie pomieszczeń.
- Jeśli nie chcemy do wnętrza wprowadzać nadmiaru zimnego powietrza, a zatem wystawiać się na zwiększone koszty ogrzewania, można zadbać o odpowiedni system sztucznej wentylacji. W tym celu warto zainwestować w dobry wentylator, który pomoże utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie.
- Warto także rozważyć zastosowanie nawilżaczy powietrza, jeśli chcemy mieć stałą i kontrolowaną wilgotność w pomieszczeniu.
- Można również skorzystać z usług firmy świadczącej usługi oczyszczania powietrza, aby jeszcze lepiej utrzymać odpowiedni poziom wilgotności wewnątrz domu.
- Inwestycja w nawiewniki to kolejny sposób na zaparowane okna. Montaż nawiewników ciśnieniowych pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu temperatury bez wychładzania pomieszczeń. Wszystko dzięki zjawisku różnicy ciśnień i nawiewom uzależnionym od wilgotności.
- Na koniec trzeba obowiązkowo sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych – to także może pomóc w zapobieganiu pocenia się.
Problem parowania okien wciąż nawraca pomimo odpowiednich parametrów wilgotności i optymalnej temperatury? Postaw na domowe sposoby!
- pianka do golenia sprawi, że wypolerowane nią szyby nabiorą właściwości hydrofobowych i zaczną odpychać cząsteczki wody,
- płyn do spryskiwaczy pomoże nie tylko wyczyścić okna, ale i ograniczyć zbieranie się pary,
- gliceryna i spirytus zmieszane w proporcji 1:1 pozostawią na oknie warstwę ochronną, która nie pozwoli na osiadanie kropel.
Okna parują… w środku?
Istnieje przypadek, gdy osiadającej pary na oknach nie można bagatelizować. Taki moment jest wówczas, gdy para osiada pomiędzy szybami. Takie zjawisko sygnalizuje rozszczelnienie skrzydeł pakietu, co z kolei rzutuje na obniżenie właściwości termoizolacyjnych. Takiego zjawiska nie można bagatelizować! Okna, w których gromadzi się woda niezwłocznie powinny zostać wymienione na nowe!